Strona główna WIADOMOŚCI Uczcili pomordowanych w Hucie Pieniackiej

Uczcili pomordowanych w Hucie Pieniackiej

0
Reklama

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej w 1944 roku. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. Obecna była również wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.

Ta krwawiąca rana jest jeszcze niezabliźniona i mamy nadzieję, że przyjdzie taki moment, na który czekają przede wszystkim rodziny ofiar, że ofiary zbrodni dokonanej w Wołyniu, dokonanej w Hucie Pieniackiej zostaną ekshumowane i godnie po chrześcijańsku pochowane – mówił podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Huta Pieniacka to tragiczna historia. Naszym zadaniem jest wyciągnąć z niej wnioski, żeby nigdy w przyszłości nie dopuścić, żeby cos takiego się wydarzyło –  dodał wiceprzewodniczący Administracji Wojskowej Obwodu Lwowskiego Andrij Godyk

Najważniejsze, by nie nosić w sercu nienawiści nie zapominając oczywiście o prawdzie historycznej i tak budować też relacje polsko-ukraińskie – komentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Trwająca na Ukrainie wojna uniemożliwiła zorganizowanie obchodów upamiętniających zbrodnie dokonane na Polakach w Hucie Pieniackiej. W związku z tym na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i oddano cześć poległym w tej okrutnej zbrodni.

Reklama

źr. UMWP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!