Strona główna WIADOMOŚCI Tylko 38% mieszkańców Podkarpacia uprawia sport. Jesteśmy na końcu…

Tylko 38% mieszkańców Podkarpacia uprawia sport. Jesteśmy na końcu…

0
Reklama

Polacy coraz częściej podejmują aktywność fizyczną, zmieniając swoje przyzwyczajenia na zdrowsze. Z badania MultiSport Index 2018 wynika, że już trzech na pięciu Polaków uważa się za aktywnych fizycznie. Jednak tylko 30 % ćwiczy co najmniej trzy razy w tygodniu.

62% osób biorących udział w badaniu twierdzi, że minimum raz w miesiącu spędza aktywnie czas, np. spacerując, jeżdżąc na rowerze, biegając, ćwicząc na siłowni czy w klubie fitness.

Z badania MultiSport Index 2018 wynika, że czynnikiem najsilniej determinującym aktywność fizyczną Polaków jest wiek. Łączy się z tym także status zawodowy, tzn., że osoby aktywne należy szukać wśród osób uczących się, a nieaktywnych wśród emerytów i rencistów. Dodatkowo na regularność aktywności wpływają pozostałe cechy statusowe, czyli wykształcenie (lepiej wykształcone osoby ruszają się częściej) oraz dochód. Z podobną częstotliwością aktywność podejmują kobiety, jak i mężczyźni. Duże znaczenie w podejmowaniu aktywności ma wpływ społeczny. Proaktywna postawa znajomych i rodziny wpływa na nas motywująco i zachęca do aktywnego trybu życia. Do uprawiania sportu, często zachęcają nas również sukcesy polskich sportowców.
Wśród aktywnych fizycznie Polaków na uwagę zasługuje grupa osób aktywnych sportowo, czyli takich które minimum raz w tygodniu uprawiają sport w czasie wolnym od pracy i obowiązków domowych. 48% ankietowanych twierdzi, że jest aktywna sportowo.

Reklama

Kardiologiczna zasada 3x30x130 zaleca aktywność minimum trzy razy na tydzień, po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. Takie kryterium spełnia tylko 30% badanych osób.

Zalecenie to jest jedynie minimalną dawką aktywności fizycznej dla osoby dorosłej. W związku z tym częstotliwość uprawiania sportu przez Polaków powinna znacznie wzrosnąć.
Pod względem administracyjnym województwami o największej liczbie osób uprawiających sport co najmniej raz w tygodniu są:
-województwo lubuskie (57%),
– województwo śląskie (56%),
– województwo mazowieckie (54%).
Najsłabiej zaś wypadły województwa:
– warmińsko-mazurskie (tylko 34% mieszkańców uprawia sport),
-zachodniopomorskie (38%),
– podkarpackie (38%)
Do najczęściej wybieranych aktywności przez Polaków należą:
– jazda na rowerze (16%),
– bieganie/jogging (16%),
– siłownia (12%),
– spacery (9%),
– piłka nożna (7%).
Cieszy fakt, że przybywa w naszym społeczeństwie osób poświęcających na sport coraz więcej czasu. Niepokoi natomiast niemałe grono Polaków, którzy nawet raz w miesiącu nie podejmują jakiejkolwiek aktywności.

Wg autorów badań stoi przed nami kilka wyzwań z którymi będziemy musieli się zmierzyć:

  1.  rozwój infrastruktury sportowej tam, gdzie jej brak negatywnie odbija się na wskaźnikach aktywności,
  2. edukację nieaktywnej części społeczeństwa i przekonanie jej do zmiany swoich nawyków,
  3. utrwalanie dobrych postaw i docenianie ich w przestrzeni publicznej.

Zachęcamy do głębszego zapoznania się z raportem, by przeanalizować aktywność sportową Polaków i zmiany jakie w ostatnich latach zachodzą (rodzaj aktywności, intensywność, wydatki)

Reklama