Strona główna POLSKA I ŚWIAT Tyle powinieneś zapłacić za paliwo na stacji benzynowej

Tyle powinieneś zapłacić za paliwo na stacji benzynowej

0
Reklama

Ceny paliw na światowych rynkach po wzrostach w ostatnich latach nawet do 100 dolarów za baryłkę (ok. 160 litrów) spadły i utrzymują się na poziomie około 60 dolarów za baryłkę. Jak ta cena ma się do tego co widzimy codziennie na stacjach benzynowych?

Cena ropy na stacjach benzynowych w Polsce wahają się od 4,35 zł za litr do nawet 4,80 zł za tą samą ilość, zależnie od regionu i sprzedawcy.
Ceny popularnej „95” to od 4,40 zł za litr do 4,80 zł. Ile z tej ceny to koszt wydobycia i transportu, a jaka kwota to podatki i marże sprzedawców?
Spoglądając na ostatnie ruchy na giełdzie, zauważymy, że cena benzyny prosto od wydobywcy to około 1,35 zł za litr, zależnie od ceny dolara na rynkach światowych. Kolejne kwoty to koszt załadunku i transportu do krajowych rafinerii, gdzie cena paliwa wynosi już 1,80 zł za litr. Po nałożeniu na benzynę opłaty paliwowej, która wynosi około 15 groszy za litr, dochodzimy do bariery 2 zł za litr. Kolejne podatki to akcyza około 1,54 zł na litrze paliwa. VAT to ostatni podatek i wynosi nieco ponad 80 groszy za litr paliwa. Ostatni dodatek do ceny paliwa na stacji benzynowej to marża sprzedawcy, która wynosi od kilku do kilkudziesięciu groszy za jeden litr.
Podatki i koszt wydobycia na ropę rozkładają się nieco inaczej dlatego też jej cena, jest niższa od benzyny o kilka do kilkunastu groszy na litrze.
Gdyby usunąć podatki, paliwa w Polsce byłyby po nieco ponad 2 zł za litr.
 

Reklama
Poprzedni artykułŁańcut: Konferencja "Drugie życie- nie zabieraj organów do nieba!"
Następny artykułMartwe ptaki spadły z nieba. Naukowcy są zdezorientowani