Rykowisko, czyli okres godowy jelenia. Rozpoczyna się on w połowie września, chociaż niejednokrotnie odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Termin rozpoczęcia godów uzależniony jest zarówno od lokalnych populacji, jak i panujących warunków pogodowych.

Rykowisko to czas, w którym żyjące osobno łanie i byki spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody i w efekcie dać życie kolejnemu pokoleniu jeleni.Podczas rykowiska samce jeleni – byki – wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, odstraszenie konkurenta, lub wezwanie do walki. Ryczenie jeleni można usłyszeć nawet z odległości kilku kilometrów.

Najbardziej ceniony w hierarchii rykowiska jest byk stadny, który z wielkim zaangażowaniem broni swoich łań. Donośnym głosem daje do zrozumienia konkurentom, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji. Wśród pozostałych byków nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą zawalczyć o względy łań.  Dlatego  między samcami niejednokrotnie dochodzi do walki. Byki splatają się swoimi porożami i z ogromną siłą próbują wykręcić głowę rywala. Ten, który zwycięży przejmuje gromadę łań, zaś przegrany musi pogodzić się z poniesioną porażką i oddalić się.

Okres godowy jeleni trwa ok. 4 tygodni, a jego intensywność uzależniona jest m.in. od panujących warunków pogodowych.  Dla zwierząt jest to bardzo intensywny i wyczerpujący czas, podczas którego mogą stracić nawet do 30 % swojej masy.

Po zakończonym rykowisku droga samic i samców ponownie się rozchodzi. Jelenie byki udają się do swoich ostoi, gdzie regenerują utracone siły, by później połączyć się w stada, nazywane chmarami. Z kolei zapłodnione łanie tworzą  swoje grupy i oczekują na potomstwo, które przychodzi na świat po ok. 230 dniach ciąży.