Strona główna WIADOMOŚCI Torebka z pytona, wypchany żbik europejski. Okazy CITES przechwycone na granicy

Torebka z pytona, wypchany żbik europejski. Okazy CITES przechwycone na granicy

0
Reklama

Torebkę wykonaną ze skóry chronionego pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej KAS na przejściu granicznym w Krościenku. Z kolei w Korczowej funkcjonariusze zabezpieczyli wypchanego żbika europejskiego.

Krościenko

Reklama

Torebka została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 58- letniej kobiety, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny Pythonidae Spp, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).  

Podróżna nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Korczowa
To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów. Podczas kontroli pojazdów na przejęciu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli wypchanego żbika europejskiego. Mężczyzna przewożący okaz, nie zgłosił go kontroli. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na jego przewóz.

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!