Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości, że przybyło nam 1643 ha ziemi. Terytorium państwa polskiego zwiększyło się. To pozytywny wynik poprawy przebiegu “linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kiedyś do powiększenia terytorium państwa potrzeba było wojen i bitew, by uzyskać dany obszar. Współcześnie wystarczy odpowiednie wyliczenie terytorium i zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów.

GUS poinformował: “W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1643 ha. Jest to wynikiem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kartografowie obliczyli, że na Helu przybyły 123 hektary, w Krynicy Morskiej – 266, a we Władysławowie – 297.

W odniesieniu do szczebla gminnego przyrost powierzchni dotyczy następujących jednostek w woj. pomorskim: Hel (123 ha), Jastarnia (218 ha), Krokowa (266 ha) i Władysławowo (297 ha) w pow. puckim, Krynica Morska w pow. nowodworskim (255 ha) oraz w woj. zachodniopomorskim – wspomniana wyżej gmina miejska Świnoujście” – poinformował GUS.