Strona główna RZESZÓW Terytorialsi obchodzili swoje święto

Terytorialsi obchodzili swoje święto [foto]

0
Reklama

27 września – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to od pięciu lat również Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym czasie powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, a wśród nich 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego 27 września, już po raz piąty ma miejsce Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreśla to historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Tradycja Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązuje do ideałów Armii Krajowej. Jak niegdyś członkowie AK, tak dziś żołnierze WOT kierują się wartościami takimi jak honor, odwaga i umiłowanie Ojczyzny. To właśnie dlatego święto Wojsk Obrony Terytorialnej ustanowiono w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Reklama

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli obchody upamiętniające powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i Wojsk Obrony Terytorialnej mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Następnie przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbył się uroczysty apel. Wręczono tam odznaczenia i wyróżnienia.

Podczas uroczystości, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki wręczył mjr. Stefanowi Michalczakowi, ps. „Brzoza”, nominację na stopień podpułkownika. Stefan Michalczak walczył w czasie II wojny światowej, był żołnierzem AK. Jako łącznik w drużynie dywersyjno-sabotażowej działał na terenie ziemi radomsko-kieleckiej. Za swoją działalność był inwigilowany. Major Michalczak ma 101 lat, przez lata był prezesem rzeszowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

– Jako żołnierze jesteśmy wierni najwyższym wartościom, mając świadomość że w otaczającej nas rzeczywistości wyszkolenie bojowe ma kluczowe znaczenie. Już od pięciu lat, w myśl motta naszej formacji, bądźcie „Zawsze gotowi, Zawsze blisko”, opieramy się na budowie bezpieczeństwa lokalnego, umacnianiu patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności – powiedział płk Michał Małyska, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

V-lecie WOT było także okazją do sportowej rywalizacji podczas II Turnieju Służb Mundurowych w Futsalu pod hasłem „Mecz przyjaźni”.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W przeciągu 5 lat uczestniczyli w akcjach przeciwkryzysowych i pomocowych, od samego początku będąc „silnym ramieniem i wsparciem dla lokalnych społeczności”. Gwarancją takiej postawy jest motto Brygady, widniejące na mundurze każdego z jej żołnierzy „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”. Są to słowa wiarygodne, które wielokrotnie zostały potwierdzone w praktyce m. in. biorąc udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.

Reklama
Poprzedni artykułPijani rowerzyści w rękach policji
Następny artykułOdpowie za posiadanie i uprawę konopi indyjskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!