Strona główna HISTORIA Tatarzy podbici pod Przemyślem. Do zwycięstwa poprowadził franciszkanin

Tatarzy podbici pod Przemyślem. Do zwycięstwa poprowadził franciszkanin

0
Reklama

9 października 1672 r. w bitwie pod Kormanicami wojska polskie pod wodzą o. Krystyna Szykowskiego z Przemyśla pokonały Tatarów.


Bitwa pod Kormanicami (gm. Fredropol) była jedną z kluczowych podczas walk z Tatarami podczas ich najazdów na Przemyśl i okoliczne wsie. Niewiele wiadomo o przebiegu bitwy. Wiadomo jednak, że mieszczanie przemyscy wraz z okolicznymi mieszkańcami pod wodzą o. Krystyna Szykowskiego z klasztoru ojców franciszkanów reformatów, odnieśli zwycięstwo nad Tatarami.
Po pogromie nad nieprzyjacielem znakomity zakonnik stał się jedną z głównych postaci, które weszły do panteonu bohaterów z Przemyśla.
Szykowski urodził się w 1642r, do zakonu wstąpił 13 stycznia 1663 r. Nowicjat odbył we Lwowie. Profesję złożył 13 stycznia 1669r. W Przemyślu o. Szykowski był gwardianem w roku 1672 oraz 1678 r. Na ten okres przypada najazd Turków wspieranych przez Kozaków i Tatarów na wschodnie granice Polski. W 1684 r. pełnił funkcję gwardiana w Pińczowie, następnie na własne żądanie został przeniesiony do Solca nad Wisłą. Pamięć o o. Szykowskim przetrwała w Przemyślu. Postać zakonnika była opisywana, malowano obrazy przedstawiające gwardiana oraz wystawiono pomnik.



Pomnik w podzięce

Pomysł wystawienia pomnika powstał w roku 1872 w dwusetną rocznicę wyprawy. Jednak prowadzone równocześnie prace przy renowacji klasztoru wyczerpały fundusze. Pieniądze zebrane ze zbiórek od mieszkańców Przemyśla, Jarosławia i okolicznych miejscowości, a także przeznaczony fundusz Rady Miejskiej nie wystarczyły na rozpoczęcie budowy pomnika. Wystawienie odłożono na późniejszy czas.
Pomnik wzniesiono dopiero 30 sierpnia 1877 r. Figurę o. Szykowskiego zaprojektował i wykonał krakowski rzeźbiarz, Zygmunt Trembecki. Odlana z cementu rzeźba przedstawia zakonnika trzymającego krzyż w jednej a sztandar w drugiej ręce. Szykowski urodził się w 1642r, do zakonu wstąpił 13 stycznia 1663 r. Nowicjat odbył we Lwowie. Profesję złożył 13 stycznia 1669r. W Przemyślu o. Szykowski był gwardianem w roku 1672 oraz 1678 r. Na ten okres przypada najazd Turków wspieranych przez Kozaków i Tatarów na wschodnie granice Polski. W 1684 r. pełnił funkcję gwardiana w Pińczowie, następnie na własne żądanie został przeniesiony do Solca nad Wisłą. Pamięć o o. Szykowskim przetrwała w Przemyślu. Postać zakonnika była opisywana, malowano obrazy przedstawiające gwardiana oraz wystawiono pomnik.
Pomnik wzniesiono dopiero 30 sierpnia 1877 r. Figurę o. Szykowskiego zaprojektował i wykonał krakowski rzeźbiarz, Zygmunt Trembecki. Odlana z cementu rzeźba przedstawia zakonnika trzymającego krzyż w jednej a sztandar w drugiej ręce. Znajduje się ona przy kościele pw. św. Antoniego z Padwy (oo. Reformatów) w Przemyślu przy ul. Mickiewicza.
/źr. Ja Przemyśl 

Reklama
Reklama