Strona główna CIEKAWOSTKI Tak straż grobowa padała na ziemię. Wielkanocne zwyczaje

Tak straż grobowa padała na ziemię. Wielkanocne zwyczaje

0

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy podobnie jak ubiegłoroczne są inne niż zazwyczaj. Warto przypomnieć zatem piękne podkarpackie zwyczaje związane z najważniejszym dla chrześcijan dniem w roku.

Ze względu na obostrzenia, wierni Kościoła mają utrudnione uczestnictwo w przeżywaniu Męki i Zmartwychwstania w kościołach. Obrzędy są ograniczane, rezygnuje się również z elementów lokalnych tradycji. Przy symbolicznych grobach Chrystusa brakuje w wielu miejscach straży grobowej.

W minionych latach furorę w sieci wywołał filmik w kościoła w Miejscu Piastowym, gdzie podczas rezurekcji strażnicy grobu Pańskiego padali na ziemię jak martwi. Dziś przypominamy to wydarzenie.

Tradycja, którą kultywuje się podczas mszy rezurekcyjnych m.in. w Miejscu Piastowym i Grabownicy nawiązuje do tego fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza (28, 1-5)
Po szabacie, pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem Maria z Marią Magdaleną i druga Maria poszły obejrzeć grobowiec. Nagle gwałtownie zatrzęsła się ziemia. Anioł Pana zstąpił z nieba, odsunął kamień od grobowca i usiadł na nim. Wyglądał jak błyskawica, a jego szata—jak śnieg. Na jego widok strażnicy zadrżeli ze strachu i padli na ziemię jak martwi.