Strona główna WIADOMOŚCI Szukasz pracy za granicą? To powinieneś wiedzieć

Szukasz pracy za granicą? To powinieneś wiedzieć

0
Reklama

Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, naukę języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi. Czy zaryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości ? Na co zwrócić uwagę, żeby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie ? Jak przygotować się do szukania pracy w innym kraju ?

Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych – turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych – festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.

Zanim podejmiesz pracę:

Reklama
  • zweryfikuj pośrednika pracy oraz to czy oferowana praca jest legalna,
  • upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
  • unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
  • podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
  • czytaj dokładnie, co podpisujesz,
  • przygotuj kopie niezbędnych dokumentów – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa – najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
  • poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,
  • zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
  • koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa – słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.
Poprzedni artykułWysoka kara dla rowerzysty, który wcześniej pił alkohol
Następny artykułJest akt oskarżenia ws. zabójstwa psycholog w Zakładzie Karnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!