Strona główna HISTORIA Szukają pamiątek do wyposażenia historycznej leśniczówki

Szukają pamiątek do wyposażenia historycznej leśniczówki

0

W parku etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej powstaje specyficzny dla tego regionu sektor leśny, obrazujący spuściznę Lasowiaków. Byli to ludzie mieszkający w lesie, żyjący z lasu i czerpiący z niego wiele korzyści, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że swą nazwę wzięli właśnie od lasu.

W kolbuszowskim skansenie zostały już zgromadzone takie budynki jak stajnia, suszarnia runa leśnego, stodoła, spichlerzyk oraz suszarnia – wyłuszczarnia nasion, a także trak do przetarcia drewna. Została też przywieziona i zestawiona drewniana leśniczówka z Zerwanki (Nadleśnictwo Leżajsk), która służyła jeszcze leśniczemu z ordynacji Potockich z Łańcuta. W ostatnim czasie doczekała się kolejnego etapu rekonstrukcji, polegającego na wykończeniu i wyposażeniu wnętrza. W historycznej leśniczówce znajduje się sześć pomieszczeń, takich jak hol, kancelaria leśniczego, kuchnia, a także mieszkalne pokoje użytkowe.Właśnie teraz rozpoczęliśmy wraz z dyrekcją skansenu etap poszukiwań elementów wyposażenia do tej leśniczówki i gromadzimy wszelkie przedmioty użytkowe, wykorzystywane niegdyś w kancelarii leśniczego, np. kałamarz, godło, liczydło, mapa ścienna, wieszak, stara raportówka, sygnałówka, ale również pamiątki związane z łowiectwem, choćby trofea czy… kłusownicze sprzęty sprzed lat, często spotykane w dawnych, lasowiackich chatach. A może ktoś ma stare, zdjęcia, oleodruki czy dokumenty, które wystawione na ekspozycji przykują uwagę?
Co prawda okres wiosennych porządków mamy już dawno za sobą, ale jeśli ktoś z Czytelników chciałby przyczynić się do kompletowania zbiorów na wyposażenie zabytkowej leśniczówki, właśnie teraz może zajrzeć na strych, czy do piwnicy w poszukiwaniu „skarbów” po rodzicach, dziadkach czy pradziadkach leśnikach.
Wiemy, że pamiątki sprzed lat mają bardzo często wartość sentymentalną, ale może warto tez pomyśleć, by artefaktami z przeszłości leśnictwa podzielić się z ludźmi zainteresowanymi historią i odwiedzającymi skansen w Kolbuszowej. Słowo DARCZYŃCA brzmi dumnie i ładniej, niż POSIADACZ.
Chętnych do przekazania przedmiotów, które mogłyby znaleźć się na ekspozycji, prosimy o przesyłanie wpierw propozycji ze zdjęciami tych eksponatów. Wystarczy mail z krótkim opisem i zdjęciem na adres e-mail kinga.mazur@krosno.lasy.gov.pl
źr. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie 
Poprzedni artykułXXXVII Dożynki Archidiecezjalne w Żurawicy za nami
Następny artykułIMGW ostrzega: Intensywne opady deszczu w regionie