Strona główna LEŻAJSK Szopka Bożonarodzeniowa Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku

Szopka Bożonarodzeniowa Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku

0
Fot. Anna D. Ordyczynska
Reklama

Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku może się szczycić piękną szopką bożonarodzeniową. Od wielu, wielu lat przyciąga wiernych, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia mogą podziwiać olbrzymią, ruchomą, mechaniczną szopkę. 

Tradycja budowania ruchomej szopki w leżajskim klasztorze sięga drugiej połowy XX wieku. Już wtedy zachwycała oświetloną grotą, Świętą Rodziną, ruchomymi figurkami świętych, pasterzy i zwierząt. Tradycję budowy szopek zapoczątkował w Kościele założyciel i patron zakonu Franciszkanów, św. Franciszek z Asyżu. W 1223 r. urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie w Greccio.

Reklama

Tradycją dla mieszkańców Leżajska stało się odwiedzanie w Święto Bożego Narodzenia bożonarodzeniowej szopki. W Bazylice OO Bernardynów od wielu wielu lat wystawiana jest duża szopka, gdzie na tle makiety z panoramą miasta oświetloną olbrzymią gwiazdą betlejemską przedstawiono sceny z życia Jezusa.

W centralnej części szopki Święta Rodzina – Maria, Józef i mały Jezus. Malutkiemu Jezuskowi leżącemu w żłóbku hołd oddają nie tylko pastuszkowie i Trzej Królowie. Uwagę przykuwają ciekawe scenki rybaków, piekarzy, kowali i ruchome drewniane figurki wykonujące swoją pracę, obrazującą sceny z ich życia zawodowego. Wśród pasterzy w malowniczych grotach i na pastwiskach mnóstwo zwierząt, są baranki, bydło, osiołki, sarny, jelenie i ptaszki. W stawach pływają rybki. A w tle słychać śpiew ptaków i melodie polskich kolęd.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!