Strona główna TARNOBRZEG Sześć osób odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Sześć osób odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

0
Reklama

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym sześcioro mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego. Tworzyli oni grupę przestępczą zajmującą się przestępstwami bankowymi. Straty, które powstały w wyniku ich przestępczego procederu mogą wynosić nawet 55 milionów złotych. Za to przestępstwo grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Krajowej Wydział Zamiejscowy Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie prowadzą śledztwo w sprawie m.in. wyłudzeń kredytów w banku w Grębowie. Straty mogą sięgać nawet 55 milionów złotych.

Reklama

Początkowe czynności w tej sprawie wykonywali policjanci z Tarnobrzega. W 2019 roku sprawę przejęli funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego z komendy wojewódzkiej. W toku wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że kilkuosobowa grupa pracowników banku, swoją przestępcza działalność mogło rozpocząć nawet w 2004 roku.

68-letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego wykorzystując swoje stanowisko, wspólnie z pięcioma innymi osobami, zakładali fikcyjne konta bankowe, na które pobierali kredyty. Wykorzystywali także dane osób już nieżyjących. Namawiali klientów banku do likwidacji posiadanych przez nich lokat, a środki przelewali na swoje rachunki i rachunki maklerskie.

W tej sprawie pokrzywdzonych zostało kilka tysięcy osób, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłacił pokrzywdzonym kwotę w wysokości 22 milionów złotych za utracone środki zgromadzone na lokatach. Na chwilę obecną bankowy fundusz wstrzymał wypłatę ponad 2 milionów złotych dla 33 osób. Pokrzywdzeni będą mogli odzyskać utracone pieniądze po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.

Żmudna, policyjna praca, zgromadzony materiał dowodowy, przyniosła efekty. W środę, 1 lutego, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, kryminalnego oraz funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali pięć kobiet i mężczyznę, w wieku od 43 do 72 lat, mających związek z tym procederem. Wszyscy  to mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego.

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli różnego rodzaju mienie na poczet przyszłych kar. Zabezpieczyli także materiał dowodowy potwierdzający ich udział w procederze, w tym lokowanie przywłaszczonych środków na rachunkach maklerskich.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Krajowej Wydział Zamiejscowy Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty. Następnie prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych. Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcznego aresztu.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Reklama
Poprzedni artykułDziś urodziny obchodziłaby „Przemytniczka Boża”- śp. Maria Mirecka-Loryś
Następny artykułTragiczny wypadek na autostradzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!