Maj to idealny okres na zainteresowanie się Sosną zwyczajną, najpopularniejszym drzewem iglastym w Polsce. Sosna jest bardzo pożyteczna dla człowieka gdyż oprócz drewna z którego produkuje się między innymi więźby dachowe oraz meble, wytwarza również ogrom substancji bakteriobójczych oraz lotnych.
W maju z jej pędów pozyskać można drogocenny olejek eteryczny o właściwościach leczniczych nazwany syropem Pini. Na przełomie kwietnia i maja sosna wypuszcza młode pędy. Można je podzielić na kwiatostany żeńskie (zielono-czerwone o kształcie zbliżonym o kulistego), których nie należy zbierać oraz męskie (zielone, okazałe pędy).
Zbiory najlepiej przeprowadzić na terenach, które są oddalone od wszelakiego rodzaju infrastruktury przemysłowej oraz dróg. Ścinać należy pędy poboczne, które następnie zamaczamy w spirytusie. Po kilku minutach naprzemiennie pędy układamy w słoiku z cukrem lub miodem. Tak ułożone warstwy gnieciemy mocno i zalewamy odrobiną przegotowanej wody. Po kilku tygodniach mamy gotowy syrop, który należy przecedzić przez gazę, należy go przechowywać w lodówce.