Strona główna BIESZCZADY Święto koni i szkolenie na jeźdźców w Bieszczadzkiej SG

Święto koni i szkolenie na jeźdźców w Bieszczadzkiej SG [video]

0
Reklama

Feniks, Wasal, Aramis, Kaprys, Korynt, Bachmat, Falcon oraz Pasat – konie służbowe Bieszczadzkiego Oddziału SG mają dziś dzień wolny od służby. 30 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Koni.

Dzień Konia w Polsce świętujemy 30 kwietnia. Święto obchodzone jest na całym świecie, lecz zależnie od miejsca przypada on na różne dni. Wierzchowce służące w Bieszczadach to jedyne konie będące na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Osiem koni szlachetnej półkrwi, wspierają w codziennej służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.

Czteronożni kompani doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywane na granicy. Zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów. Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet 40-kilometrowy odcinek granicy.

Reklama

Wiele patroli granicznych realizowanych jest w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjątkowe atuty koni doskonale sprawdzają się podczas służby na terenie tej przyrodniczej perły Polski.

W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi dwudziestu siedmiu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Łączy ich z końmi szczególna więź.

Aktualnie w m. Wołosate przeprowadzane jest 3-tygodniowe szkolenie dla kandydatów na jeźdźców. Uczestniczy w nim czterech mundurowych z bieszczadzkich placówek SG. Funkcjonariusze poznają tajniki jazdy oraz współpracy z wierzchowcami. Szkoleniowcami są wykwalifikowani instruktorzy jeździectwa — funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Po zdaniu egzaminów funkcjonariusze zostaną jeźdźcami i będą realizować patrole konne na granicy państwa.

Niedawno weszły w życie długo oczekiwane przepisy regulujące sytuację zwierząt służbowych po przejściu na zasłużoną emeryturę. Psy oraz konie służbowe SG mają zapewnione dożywotnie wyżywienie i opiekę weterynaryjną.

Naszym czworonożnym kompanom życzymy, aby zawsze miały pełne żłoby, ciepłą stajnię, wiatr w grzywie oraz oddanych jeźdźców!

Poprzedni artykułLegia Warszawa w Mielcu. Dziś mecz PGE FKS Stali Mielec
Następny artykułOtwarto kolejny odcinek drogi S19

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!