Strona główna HISTORIA Stanisław Stroński- wybitny polityk z Niska. Autor zwrotu „Cud nad Wisłą”

Stanisław Stroński- wybitny polityk z Niska. Autor zwrotu „Cud nad Wisłą”

0
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

18 sierpnia 1882 roku w Nisku urodził się Stanisław Stroński. Wybitny polityk ruchu narodowego i publicysta. Pierwszy redaktor naczelny Rzeczpospolitej. Autor zwrotu „Cud nad Wisłą”.

Stroński był człowiekiem nietuzinkowym. Posłem, ministrem, profesorem KUL i UJ i jednym z najbardziej znanych publicystów.

Od młodości związany z obozem narodowym: był członkiem Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, Stowarzyszenia Demokratyczno-Narodowego i Ligi Narodowej. W latach 1913–1914 –był posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie.

Był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego – namiastki rządu polskiego na emigracji w czasach I wojny światowej, złożonego pierwotnie z przedstawicieli narodowców i konserwatystów – i jednym ze świadków podpisania traktatu wersalskiego.

W 1920 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

14 sierpnia 1920 roku na łamach tej gazety pisał o potrzebie „cudu Wisły”, nawiązując do „cudu nad Marną” (powstrzymanie wojsk niemieckich ciągnących na Paryż).

Fragment jego artykułu:

Błogosławiony tą modlitwą ojców, matek, sióstr i małej dziatwy o ziszczenie się cudu Wisły, żołnierz polski pójdzie naprzód z tem przeświadczeniem, że oto przypadło mu w jednej z najcięższych chwil w naszych tysiącletnich dziejach być obrońcą Ojczyzny.

O jego opiniotwórczości świadczy również fakt, że powszechnie uważano, że od jego artykułu prasowego „Zawada” rozpoczęła się nagonka przeciwko pierwszemu prezydentowi RP Gabrielowi Narutowiczowi, zakończona jego zamordowaniem. Stroński po tym zdarzeniu opublikował w „Rzeczpospolitej” artykuł „Ciszej nad tą trumną”, w którym pisał: „Więc ciszej, dużo ciszej, nad tą otwartą trumną, w żałobie, w skupieniu, w głębokim zastanowieniu się nad wszystkim, czego szargać i szarpać, i gwałcić nie wolno”.

Współcześnie frazy używamy wtedy, kiedy powaga w obliczu śmierci nie pozwala nam przypomnieć o niechlubnych momentach w życiu osoby zmarłej. 

Po klęsce wrześniowej Stroński znalazł się w emigracyjnym rządzie Władysława Sikorskiego i został ministrem ds. dokumentacji i informacji.

Po wojnie aktywnie działał na emigracji. Został prezesem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i profesorem Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.

Zmarł 20 października 1955 roku w Londynie. Został pochowany na St Mary’s Roman Catholic Cemetery na Kensal Green w Londynie

Poprzedni artykułNowy zarząd PZPN. Wiceprezesem Mieczysław Golba
Następny artykułZabójstwo w Stalowej Woli. Podejrzana konkubina trafiła do aresztu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here