Strona główna PRZEMYŚL Spreparowany krokodyl na granicy. To chroniony gatunek

Spreparowany krokodyl na granicy. To chroniony gatunek

28
0

Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  udaremnili przemyt spreparowanego krokodyla. To chroniony gatunek, zagrożony wyginięciem.

Spreparowany okaz chronionego gada został wykryty w bagażniku osobowego peugeota. Jest to krokodyl krótkopyski ( Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio- centralnej, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, ochronie  podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

44- letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które  wystawiane jest  przez Ministra Środowiska.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów np. suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here