Strona główna RZESZÓW Sprawniejsza kolej na Podkarpaciu i szybkie połączenie z lotniskiem

Sprawniejsza kolej na Podkarpaciu i szybkie połączenie z lotniskiem

0
Prace przy wiadukcie, fot. T. Duch PKP PLK
Reklama

Szybkie połączenie centrum Rzeszowa z lotniskiem oraz wygodniejsze podróże aglomeracyjne dla mieszkańców Podkarpacia zapewni realizowana inwestycja w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. W toku jest nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce. Projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A za ponad 314 mln zł netto jest współfinansowany z POIiŚ.

W 14 minut dojadą pociągi z centrum Rzeszowa na lotnisko w Jasionce po zakończeniu inwestycji, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA”.

Reklama

– Dotrzymujemy słowa. Zgodnie z naszymi deklaracjami powstaje linia łącząca lotnisko z centrum Rzeszowa. To szansa na poprawę nie tylko jakości i komfortu transportu na tej trasie, ale też na poprawę jakości powietrza dzięki mniejszemu wykorzystaniu samochodów osobowych lub autobusów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Goście przybywający do stolicy Podkarpacia od dawna wskazywali, że takie połączenie kolejowe jest potrzebne. Skomunikowanie polskich lotnisk z centrami miast systematycznie się poprawia – Rzeszów również na tym zyskuje – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jesienią 2022 r., rozpoczęły się prace przy budowie wiaduktu kolejowego w Rudnej Małej nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa. Jednoprzęsłowy, stalowy obiekt o długości ponad 50 metrów, zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska. Sprawna i bezpieczna będzie także komunikacja drogowa pod torami.

– Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, Podkarpacie zyskuje coraz lepszą kolej. Dostępniejsza stacja Rzeszów Główny zachęca do podróży pociągiem. Kolejne przedsięwzięcia PLK S.A., realizowane w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie, zwiększą atrakcyjność przejazdów i możliwości wygodnych połączeń – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Konstrukcja wiaduktu została przygotowana na tymczasowych podporach. Z końcem stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. Te prace przewidziano na kilka dni. Wymagane w tym czasie są zmiany w organizacji ruchu drogowego, zaplanowane od 30 stycznia do 13 lutego.

W stolicy Podkarpacia, realizowana jest budowa blisko 5 km linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowe tory rozpoczną swój bieg w miejscowości Zaczernie i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy, który ułatwi dostęp do kolei i do lotniska. Zakończenie budowy nowej linii do lotniska w Jasionce, planowane jest we wrześniu br.

Na Podkarpaciu – oprócz budowy nowej linii do lotniska, przedsięwzięcie PLK SA zapewnia także rozwój kolei aglomeracyjnej na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane są m.in. przystanki, które zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców i zapewnią lepsze warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!