Strona główna ŁAŃCUT Sprawca ataku na małżeństwo w Kosinie będzie odpowiadał jako dorosły

Sprawca ataku na małżeństwo w Kosinie będzie odpowiadał jako dorosły

0
Reklama

28 lipca 2019 roku w Kosinie doszło do scen niczym z horroru. 16-latek w środku nocy wdarł się do cudzego domu przez balkon i zaatakował nożem małżeństwo. Po dwóch latach 18-letni dziś mężczyzna odpowie za usiłowanie zabójstwa. Grozi mu 25lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 17 czerwca 2021 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko 18 letniemu mieszkańcowi pow. łańcuckiego, Mateuszowi M. którego oskarżono o to, że w dniu 28 lipca 2019 roku w miejscowości Kosina działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa Krzysztofa F. i Joanny P. zadawał im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej jak też brzucha, powodując u niech obrażenia ciała w postaci urazu wielonarządowego, w tym licznych ran kłutych, skutkiem czego spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu zgodnie. Małżeństwo przez wiele tygodni dochodziło do zdrowia w szpitalu. Na szczęście oboje przeżyli.

Z uwagi na fakt, iż Mateusz M. w chwili popełniania zarzucanych mu czynów miał 16 lat, początkowo w tej sprawie Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M. Następnie w dniu 28 maja 2020 roku Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie, przekazał sprawę nieletniego Mateusza M. do dalszego prowadzenia prokuratorowi.

Reklama

Mateusz M. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które korespondują z zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

Na potrzeby niniejszego postępowania nieletniego Mateusza M. poddano badaniu sądowo-psychiatrycznemu przez biegłych psychiatrów i psychologa. Według biegłych Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ani stosowania innych środków leczniczych. W ocenie biegłych oskarżony w czasie czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Ponadto zarówno stopień rozwoju oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste w dniu popełniania czynu zabronionego przemawiają za odpowiedzialnością na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Według biegłych stan zdrowia psychicznego Mateusza M. pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny.

Sprawcy za popełnienie zarzucanych mu czynów grozi kara do 25 lal pozbawienia wolności.

Mateusz M. był dotychczas karany jako nieletni za tzw. naruszanie intymności seksualnej.

źr. Prokuratura Okręgowa

Reklama
Poprzedni artykułZaatakował nożem adwokata, później zaczepiał ludzi na ulicy. Obława zakończona
Następny artykułŚmiertelne potrącenie na obwodnicy Ropczyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj