Strona główna CIEKAWOSTKI Spawanie pod wodą jako jedno z najbardziej niebezpiecznych zajęć na świecie

Spawanie pod wodą jako jedno z najbardziej niebezpiecznych zajęć na świecie

0
spawanie pod wodą
Reklama

Spawacz podwodny to zawód, który zalicza się do kategorii zawodów ekstremalnie niebezpiecznych. Nurek-spawacz jest osobą w głównej mierze zdaną tylko na siebie oraz swojego partnera w pracy. osoba Musi więc szczególnie uważać, być rozważna a co najważniejsze, przemyśleć każdy podejmowany krok w swojej pracy. Mimo czyhającego niebezpieczeństwa zawód spawacza podwodnego to popularny wakat wśród młodych stażystów szukających wrażeń.

Tysiące osób podejmuje co roku pracę polegającą na spawaniu podwodnych konstrukcji tj. statków, tam, śluz, platform wiertniczych, itp.  Kuszą głównie zarobki, gdyż według portalu „wynagrodzenia.pl” spawacz podwodny to jeden z najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Etatowy pracownik w USA może zarobić ponad tysiąc dolarów w jeden dzień.

internetowy sklep spawalniczy allweld.pl

Reklama

Profesjonalny sklep spawalniczy – https://allweld.pl/

Warunki konieczne do uzyskania uprawień spawacza podwodnego

Zarówno na świecie, jak i w Polsce, stawia się na rozwój przemysłu morskiego a co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na tzw. pracowników podwodnych. Aby zostać spawaczem podwodnym należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje zgodne z wymogami ustawy o pracach podwodnych (Art. 2. Pkt 13.). Prace związane z cięciem metali pod wodą są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych, dlatego aby podjąć się takiej pracy wymagane jest przestrzeganie reżimowych zasad BHP.
Osoba, która myśli o podjęciu pracy w spawalnictwie podwodnym, musi mieć ukończone minimum 18 lat oraz posiadać wykształcenie średnie lub wykształcenie zawodowe zasadnicze (najlepiej jeżeli jest to zawód spawacz-ślusarz lub tym podobny). Wymagany jest również dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniami lekarskimi. Jednym z najtrudniejszych elementów jest zaliczenie komory ciśnieniowej, która jest wyznacznikiem czy dana osoba nadaje się do zawodu.
Po zebraniu odpowiedniej dokumentacji osoba starająca się o zawód spawacza podwodnego musi uzyskać dyplom nurka I, II lub III klasy (klasa jest uzależniona od tego, na jakich głębokościach może pracować nurek i im wyższa klasa tym nurek może zejść głębiej). Nurek dodatkowo musi wykazać się również doskonałą umiejętnością radzenia sobie w wodzie w trudnych warunkach, między innymi musi przepłynąć 200 m bez sprzętu. Egzamin składa się z dwóch części- praktycznej oraz teoretycznej i jest to jeden z nielicznych egzaminów, w którym nie ma ocen pośrednich, gdyż albo się go zdaje, albo nie.
Kolejnym etapem jest nabycie umiejętności spawalnictwa podwodnego w określonej metodzie spawania.
Nabycie powyższych umiejętności i zdanie wszystkich egzaminów nie zawsze jednak kończy się pracą od ręki. Praca nurka jest porównywana do profesji lekarza lub prawnika i aby wejść w to elitarne grono aplikant musi wykazać się swoim talentem oraz profesjonalizmem. Reżim jaki nakłada się na preselekcję osób do pracy w zawodzie spawacza podwodnego jest spowodowany tym, że środowisko w jakim pracuje taka osoba nie jest naturalnym środowiskiem dla człowieka. Pod wodą wszystko obraca się przeciwko nurkowi. Głównym niebezpieczeństwem jest brak odpowiedniej ilości naturalnego tlenu z otoczenia oraz napierające ciśnienie, które rośnie z każdym opuszczanym metrem. Dodatkową trudnością są chmury pęcherzów powietrza, które utrudniają pole widzenia oraz ciemność jaka zapada pod wodą, utrudniająca nie tylko ruch i orientację ale również wykonywanie powierzonego zadania. Ponadto nurek pod wodę nigdy nie schodzi sam, może zawsze polegać na partnerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele wypadków, które zdarzają się pod wodą, kończy się szczęśliwie.

Odpowiedni do pracy sprzęt

Jednak aby wykonywanie pracy pod wodą było zarówno wygodne, jak i bezpieczne, konieczne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Po pierwsze jest to kombinezon do nurkowania wraz z butlą tlenową i całym oprzyrządowaniem. Strój taki musi być najwyższej jakości, gdyż stanowi podstawowy element ochrony podwodnego pracownika. Po drugie, właściwy sprzęt spawalniczy. Do takich z pewnością należą profesjonalne urządzenia spawalnicze marki PATON, dostępne w szerokim asortymencie. Wyróżnia je wysoka jakość produkcji, wielofunkcyjność, wydajność oraz łatwość użycia. Dodatkowo niewielki rozmiar oraz zgodność przedstawianych parametrów z rzeczywistością sprawiają, że jest to sprzęt jak najbardziej odpowiedni do pracy pod wodą. Najnowsze technologie i bogate doświadczenie oraz własne zakłady produkcyjne stanowią o wartości zakładu PATON, przekładając się na zadowolenie wszystkich klientów.
Spawanie pod wodą, pomimo czyhających wielu zagrożeń, może być bezpieczne. Konieczne jest tylko zachowanie wszelkich norm, odpowiednie uprawnienia i zdrowy rozsądek oraz sprzęt, który ułatwi pracę i nie będzie źródłem żadnych dodatkowych niebezpieczeństw. Zawód podwodnego spawacza jest bowiem zawodem ciągle pożądanym a korzyści z niego płynące niezmiernie kuszące.

Reklama