Policja zatrzymała 19-letniego obywatela Izraela, który w środę sprofanował pomnik na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Mężczyzna oddał mocz na schody pomnika ofiar obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Zdarzenie widziała przewodniczka Muzeum.

Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu został odsłonięty w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau 16 kwietnia 1967 r. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie. Jak podają źródła PAP, pomnik ten sprofanował 19-letni obywatel Izraela, który przybył na miejsce pamięci ofiar holocaustu wraz z wycieczką szkolną.

Artykuł 261 kodeksu karnego mówi, że “Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Zbulwersowany sytuacją, która wydarzyła się w byłym obozie, jest rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Podkreślił, że bardzo szybko i sprawnie zadziałała straż Muzeum, która ujęła przybysza i przekazała go policji. 19-letni obcokrajowiec przyznał się do winy, usłyszał zarzut i poddał się dobrowolnie karze.

źr. RadioZET.pl/pap