Strona główna LEŻAJSK Setki chasydów zjeżdżają do Leżajska by uczcić cadyka Elimelecha

Setki chasydów zjeżdżają do Leżajska by uczcić cadyka Elimelecha

0
Fot. Anna D. Ordyczynska źr. chasydzi.blogspot.pl
Reklama

Już 5 marca (tj. piątek) setki Chasydów zjedzie się do Leżajska, by jak co roku uczcić swojego mistrza. Przyjeżdżają z całej Europy, USA, Izraela czy Kanady- modlą się, tańczą, śpiewają- uroczystości potrwają do niedzieli włącznie.

Około 500 chasydów głównie z Europy i USA weźmie udział w tegorocznych uroczystościach z okazji 234. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku (Podkarpackie). Pierwsi pielgrzymi spodziewani są w czwartek po południu i wieczorem. Przybyli wierzą, że za rabin, który pomimo tego, iż zmarł w 1806 roku, nadal nad nimi czuwa i wysłuchuje ich próśb, które zostawiają na tysiącach karteczkach wrzucanych za kratę, która chroni jego grób. Elimelech z Leżajska był cadykiem. Za młodu wędrował po świecie z bratem Zusją. Sypiali w przytułkach, utrzymywali się z jałmużny, rozmawiali z ludźmi o zbawieniu. Chciał żyć życiem zwyczajnym, wśród ludzi ułomnych i grzesznych, by dźwigać ich ku świętości. Modlił się z niezwykłym napięciem. Lękał się, że umrze w modlitewnej ekstazie, ale Bóg zsyłał mu uspokojenie. Przewidywał przyszłość, uzdrawiał chorych i poskramiał demony. Wyznawcy pielgrzymowali doń ze świata i zostawiali na grobie listy z prośbami…

Podczas wojny Niemcy kazali otworzyć grób i znaleźć złoto. Kopali polscy robotnicy, uderzenia łomu słychać było na całej Górnej [ulicy]. Potem rozległ się krzyk i z cmentarza wybiegli przerażeni ludzie. Cadyk, okazuje się, leżał w białym całunie, jakby go wczoraj pochowano i miał oczy.

Reklama

Przed modlitwą Żydzi zwykle obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni w tym roku mykwa, ze względu na pandemię, jest zamknięta. Zapewnił jednocześnie, że uroczystości odbywać się będą z zachowaniem rygoru sanitarnego. Oprócz maseczek uczestniczący w modlitwach Żydzi będą także zachowywać dystans społeczny. I tak np. w każdym z dwóch przewidzianych na modlitwy namiotach, liczących po 200 metrów kw., może przebywać najwyżej 40 osób jednocześnie.

Jak relacjonuje Pan Marek mieszkaniec Leżajska, „Zauważyłem że modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie, trzy godziny. Niestety reżim sanitarny niestety nie został do końca zachowany, nie zauważyłem zakrytych ust i nosów u przyjezdnych”.

Samorząd Miasta nie jest organizatorem przyjazdu chasydów na uroczystości w Leżajsku. W Polsce obowiązują w obecnym czasie określone rygory sanitarne – umożliwiają one wjazd na terytorium Rzeczypospolitej osobom, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko Covid 19 dopuszczonej do użytku w Unii Europejskiej lub posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Z informacji uzyskanej od organizatora uroczystości (Fundacja Chasydów Leżajsk Polska) tylko osoby już zaszczepione będą uczestnikami tegorocznych uroczystości, a decyzje o ich wpuszczeniu do Polski będą podejmowały służby graniczne RP.

źr.chasydzi.blogspot.com/

W ubiegłym roku w okresie wprowadzenie narodowej kwarantanny chasydzi również zjawili się w Leżajsku:

Reklama
Poprzedni artykułRzucił butelką w witrynę na stacji paliw i ukrył się za marketem
Następny artykułJest zgoda GDOŚ na odstrzał wilków spod Brzozowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!