Strona główna BIESZCZADY Schronisko Chatka Puchatka

Schronisko Chatka Puchatka [FILM]

0
Reklama

Połonina Wetlińska to obok Połoniny Caryńskiej i Połoniny Bukowego Berda najbardziej popularne pasmo Bieszczadów. Rzesze turystów, którzy przez niemal cały rok zdobywają jej szczyt, mają do tego dobry powód. Stąd roztacza się panorama na całe Bieszczady.

Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach.

Reklama

Obiekt został wybudowany po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działa dopiero od 1967 r. Pierwszym dzierżawcą schroniska był Ludwik Pińczuk, który jest też stałym ajentem od 1986.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 sąd przyznał schronisko Parkowi. Wtedy też zmieniono klasyfikacje obiektu na Schron Turystyczny.

Obiekt posiadał 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, był czynny cały rok. Ze względu na niski standard, m.in. sanitarny (ze względu na lokalizację w schronisku nie ma bieżącej wody, kanalizacji ani energii elektrycznej), w sierpniu 2009 schronisko zajęło jedno z ostatnich miejsc w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m., podobnie w II edycji rankingu z sierpnia 2011.

Na wiosnę 2020 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa schroniska, które wyłączono z eksploatacji. W specjalnie wzniesionym poniżej schroniska nowym, drewnianym schronie, funkcjonuje w sezonie bufet turystyczny. Prace przy schronisku mają potrwać około 20 miesięcy. Inwestycja pochłonie 4,2 mln złotych, zaś środki pochodzić będą również z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu państwa

Poprzedni artykułŻyje w spartańskich warunkach, pomożesz mu wyjść na prostą?
Następny artykułTrwają XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego. Wieczorem zagra Kombi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!