Strona główna SANOK Sanok: Odbyły się pierwsze zabiegi zamykania ubytków PFO

Sanok: Odbyły się pierwsze zabiegi zamykania ubytków PFO

0
Reklama

26 czerwca w Sanoku wykonano zabiegi zamykania ubytków PFO pod okiem światowej sławy kardiologa prof. dr hab. med. Dariusza Dudka. To pierwsze takie działania, bardzo ważne dla rozwoju medycyny, które przeprowadzono w tym regionie. 


Pod koniec czerwca w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku po raz pierwszy dokonano innowacyjnego i bardzo istotnego zabiegu, który polega na zamknięciu ubytku przegrody przedsionkowej serca, czyli naprawieniu jego wady strukturalnej. We współpracy z Oddziałem Neurologii i Oddziałem Kardiologii SP ZOZ w Sanoku, gdzie pacjenci po udarach mózgowych byli leczeni i zostali trafnie zdiagnozowani, zostały wykonane dwa takie zabiegi. Należą one do czynności z grupy innowacyjnych poprzez brak konieczności dostawania się do struktury serca poprzez otwarcie klatki piersiowej. Przewodził im kardiolog prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i zastępca kierownika Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Musimy sobie uświadomić, że między sercem a wystąpieniem udaru występuje istotne powiązanie. Niezależnie od wieku, u pacjentów tworzą się skrzepliny w tzw. prawym sercu. Przez istniejący ubytek w przegrodzie przedsionkowej serca dostają się one z prawego do lewego przedsionka, a później wraz z krwioobiegiem trafiają prosto do mózgu. To właśnie powoduje udar – mówi kardiolog prof. Dariusz Dudek. – Do tej pory, aby wykonać zabieg tego rodzaju, należało liczyć się z poważną i rozległą operacją. Obecne jednak możliwości pozwalają nam na to, by wykonać to w diametralnie inny sposób. W tym celu kardiolodzy ściśle współpracują z neurologami. Co więcej, do równie innowacyjnych zabiegów strukturalnych należą te, które związane są z wymianą zastawek serca, albo naprawą płatków zastawek bez otwierania  klatki piersiowej – dodaje.
Pacjenci, u których wykonano zabieg, to chorzy, po udarach mózgu, leczeni i diagnozowani w Oddziale Neurologii SP ZOZ w Sanoku, którzy w krótkim czasie od zachorowania mogli mieć wykonane zabiegi PFO w miejscu zamieszkania. Będą mieli także zapewnione rutynowe wizyty kontrolne w Poradni Kardiologicznej działającej przy Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych – komentuje dr Andrzej Wiśniewski, ordynator Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych Sanok GVM Carint w Sanoku.
Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku jest obiektem, który oferuje pełen zakres kompleksowego leczenia, zaczynając od samej diagnozy aż po wszelkiego rodzaju zabiegi kardiologiczne, w tym opiekę prewencyjną. Realizowany jest tam całodobowy ostry dyżur hemodynamiczny, zabezpieczający leczenie zawałów serca. Ponadto Centrum oferuje pełne spektrum zabiegów kardiologicznych między innymi: angioplastykę naczyń wieńcowych, w tym, u pacjentów z zawałem serca, wszczepianie stałych i czasowych układów stymulujących serce (rozruszniki, kardiowertery – defibrylatory ICD), ablacje zaburzeń rytmu serca. Wykonuje również diagnostykę inwazyjną tzw. koronarografię naczyń wieńcowych. Od lipca br. w Centrum rusza program kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale mięśnia sercowego tzw. KOS-zawał. 

Reklama