Strona główna Bez kategorii Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

0
Samochód zastępczy z OC sprawcy
Reklama

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. Osoba poszkodowana ma jednak ten przywilej, że należy jej się samochód zastępczy z OC sprawcy. Dowiedz się więcej na ten temat – sprawdź, komu przysługuje taka opcja i na jakich warunkach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. W ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone osobie pokrzywdzonej. Oznacza to, że otrzyma ona odszkodowanie, a także… samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego własnego pojazdu.

Reklama

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na czym to polega?

Możliwość otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy to nic innego jak korzystanie z auta przez osobę pokrzywdzoną przez okres naprawy własnego pojazdu. Taka opcja nie jest „widzimisię” konkretnego ubezpieczyciela, ale wynika ze stosownych przepisów.

Dla kogo samochód zastępczy z OC?

Nie jest powiedziane, że każda osoba pokrzywdzona może korzystać z auta zastępczego na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego. Dotyczy to wyłącznie konkretnego przypadku.

Z pojazdu zastępczego na czas naprawy auta może skorzystać wyłącznie ta osoba, która w okresie przebywania samochodu w serwisie potrzebuje pojazdu do codziennego funkcjonowania.

Warto jednak mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu wówczas, gdy poszkodowany dysponuje dwoma pojazdami i może korzystać z tego drugiego.

Pamiętaj! Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta z OC sprawcy, podając za argument możliwość korzystania z transportu publicznego.

Więcej informacji na ten temat dostarcza artykuł dostępny pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/samochod-zastepczy-oc-jak-dlugo.

Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo?

Nie jest tak, że osoba poszkodowana może korzystać z pojazdu zastępczego tak długo, jak zechce. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty wynajmu wyłącznie na czas trwania naprawy. Wszystko zależy więc od tego, w jakim stopniu pojazd został uszkodzony.

Pamiętaj! Za czas trwania naprawy uznaje się również czas oczekiwania na termin przyjęcia uszkodzonego auta, oczekiwanie na kosztorys, dostarczenie zamówionych części itd.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku szkody całkowitej, w przypadku której przywrócenie stanu pojazdu sprzed kolizji nie jest możliwe. Tutaj pomocna okazuje się uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 roku. Zgodnie z jej brzmieniem, osoba poszkodowana może korzystać z pojazdu zastępczego tak długo, dopóki nie będzie w stanie nabyć nowego auta. Najczęściej ma to miejsce do czasu uzyskania odszkodowania, a tylko w uzasadnionych przypadkach może potrwać nieco dłużej.

Jaki samochód w ramach auta zastępczego z OC sprawcy?

Możliwość korzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy wcale nie oznacza, że poszkodowany może sobie wybrać dowolny pojazd, np. należący do marek premium. Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi nadużyciami, dokładnie określają limity cenowe lub klasowe pojazdów.

Niektórzy ubezpieczyciele, np. Link4 czy Warta, zamieszczają informacje na temat maksymalnych stawkach najmu pojazdów. W przypadku przekroczenia kwot, poszkodowany korzystający z auta zastępczego będzie musiał liczyć się z dopłatą.

Wysokość składki OC a samochód zastępczy

Zastanawiasz się, czy wysokość opłacanej przez ciebie składki na przełożenie na możliwość korzystania oraz typ pojazdu w ramach samochodu zastępczego? Odpowiedź brzmi: NIE – niezależnie od tego, czy występujesz w roli sprawcy, czy poszkodowanego. Nie ma zatem sensu przepłacać za OC, dlatego warto wybrać najtańszą polisę. Pomoże ci do niej dotrzeć serwis porównywarkowy dostępny pod adresem https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator internetowy, który wskaże oferty OC od różnych ubezpieczycieli. Do ciebie będzie należeć ostateczny wybór. Tym samym możesz zaoszczędzić nawet do 50%!

Reklama
Poprzedni artykułNie żyje Kubuś Zwierzchowski. Malec czekał na operację serca ratującą życie
Następny artykułWypadek na S19 pod Niskiem. Ranne zostały dwie osoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj