Strona główna WIADOMOŚCI Są pieniądze dla samorządów na opiekę wytchnieniową

Są pieniądze dla samorządów na opiekę wytchnieniową

0
Reklama

Ponad 13,3 mln zł Podkarpacki Urząd Wojewódzki przeznaczył w tym roku na opiekę wytchnieniową. Podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami. W sumie zawartych zostanie ich 119.

Program „Opieka wytchnieniowa” jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Reklama

– To bardzo ważny program – podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Pieniądze dedykowane są jednostkom samorządu terytorialnego. Mogą one zatrudnić osoby, które zastąpią opiekunów osób z niepełnosprawnościami, aby ci przez pewien czas mogli trochę odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy życiowe. 

Opieka może być całodobowa, np. w ośrodkach rehabilitacyjnych czy zakładach opiekuńczo-leczniczych, bądź dzienna np. w domu osoby z niepełnosprawnością czy też sprawowana poprzez dzienny ośrodek wsparcia na terenie gminy. Miasta i gminy same wybierają formułę.

W 2024 roku zawartych zostanie 119 umów z 93 gminami, 3 miastami na prawach powiatu i 7 powiatami.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki zwracała uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba podpisywanych umów.

– Dla porównania podam, że w 2023 roku zawarte zostały 83 umowy: 75 z gminami, 3 z miastami na prawach powiatu i 5 z powiatami.

Wówczas do samorządów trafiło ponad 8,27 mln zł na opiekę wytchnieniową. W ubiegłym roku tą formą opieki objęto 1113 osób niepełnosprawnych: 879 dorosłych i 234 dzieci. W tym roku opieką wytchnieniową planujemy objąć 1531 osób: 1196 dorosłych i 335 dzieci – wyliczała wojewoda podkarpacki.

W sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego podpisane zostały pierwsze umowy. W spotkaniu uczestniczyli:  Zenon Swatek, starosta lubaczowski, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca, Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta oraz Sławomir Styka, wójt gminy Świlcza i Natalia Gawron, skarbnik gminy Świlcza.

Dla przykładu, Mielec otrzymał 900 tys. zł, Rzeszów – 310,8 tys. zł, Krosno – 211,5 tys. zł.

– Polityka państwa wobec osób z niepełnosprawnościami to wymiar cywilizacyjny całego naszego społeczeństwa XXI wieku – akcentował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Za to wsparcie serdecznie dziękujemy. To bardzo ważny element współpracy między administracją samorządową a rządową.

Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca także dziękował w imieniu samorządu, jak i mieszkańców. – Tak wiele osób będzie mogło naładować akumulatory i z pełną energią przystąpić do opieki nad swoimi bliskimi z niepełnosprawnościami.  

– Naszym priorytetowym zadaniem na kolejny rok jest rozszerzenie formuły programu na wszystkie samorządy znajdujące się na terenie  województwa podkarpackiego – zapowiedziała Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Program „Opieka wytchnieniowa” działa od 2019 roku. Do końca 2023 na Podkarpaciu wykorzystano na jego funkcjonowanie ponad 16,9 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!