Ukraińska neobanderowska partia “Swoboda” ostrzega Polaków, aby nie podejmowali żadnych “antyukraińskich” działań podczas wizyty prezydenta Dudy na Wołyniu. Poprzez “antyukraińskie” działania, “Swoboda” rozumie m.in. upamiętnianie ofiar zbrodni i piętnowanie ukraińskich morderców.

W niedzielę, Wołyń ma odwiedzić prezydent Andrzej Duda. W związku z jego wizytą, wołyński  oddział “Swoboda” wydał oświadczenie, w którym ostrzega Polaków przed podejmowaniem “antyukraińskich” działań na Wołyniu. Z tym że za “antyukraińskie” działania, ukraińska partia ma na myśli mówienie prawdy o ukraińskich zbrodniach, potępianie morderców oraz potępianie “banderowców”.

Nastroje społeczne w Polsce, według “Swobody”, stają się coraz bardziej “antyukriańskie”. Twierdzą oni, że w Polsce dochodzi do wielu przejawów wrogości wobec Ukrainców, ich historii, a także wobec ich “bohaterom” narodowym. Za przykład podają próbę wybielania polskiej historii i karania za “pamięć” i wychwalanie ukraińskich “bohaterów”, która ma miejsce poprzez nowelizacje ustawy o IPN.

Ukraińscy neobanderowcy oficjalnie krytykują swój rząd i prezydenta za brak stanowczych działań wobec Polski. Krytykują próbę ugodowego załatwienia sprawy. Domagają się natychmiastowych działań wymierzonych w Polskę, za jej, wymierzone w Ukrainę, działania.