Strona główna RZESZÓW Rzeszowska Pro-Familia najlepszym szpitalem w Polsce

Rzeszowska Pro-Familia najlepszym szpitalem w Polsce

125
0

Rzeszowski Szpital PRO-FAMILIA został uznany za najbezpieczniejszy szpital w Polsce! To wynik ogłoszonego Rankingu Szpitali, organizowanego od lat przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz dziennik Rzeczpospolita. Specjaliści od monitorowania jakości przyznając punkty oceniali m.in. wysoką jakość bezpiecznej opieki, dostęp do diagnostyki, personel i jego kwalifikację oraz dostęp do kompleksowej diagnostyki.


W tegorocznej edycji rankingu PRO-FAMILIA została oceniona jako najlepszy szpitali w Polsce –  stając na pierwszym miejscu na podium tzw.  „złotej setki”. Na drugim miejscu  znalazło się Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, na trzecim – Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie.
Jakość i bezpieczeństwo
W ramach rankingu oceniana jest głównie wysoka jakość bezpiecznej opieki zdrowotnej, ale także blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa oraz personel i jego kwalifikacje. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia skrupulatnie analizuje też skargi pacjentów i ilość zdarzeń niepożądanych. Pod lupę bierze komfort pobytu, a także inne czynniki –  jak finanse, zarządzanie majątkiem czy systemy informatyczne.


  • Nigdy bym nie pomyślał, że możemy zostać pierwszym szpitalem w Polsce, szczególnie że rywalizowaliśmy z ogromnymi, świetnie zarządzanymi placówkami, których szefów podziwiam od lat. To wyjątkowy dzień dla całego naszego zespołu, W 2009 r. zaczynaliśmy od jednej placówki o powierzchni 6 tys. mkw. Do dziś tę infrastrukturę czterokrotnie powiększyliśmy. Nasze działania wynikają z potrzeb zdrowotnych pacjentów – staramy się dostosować rodzaj i zakres udzielanych świadczeń do potrzeb mieszkańców Podkarpacia – wyjaśnia dyrektor szpitala Radosław Skiba.
  • Naszym marzeniem było zbudowanie ośrodka dla matki i dziecka. W międzyczasie rozszerzyliśmy działalność o świadczenia przeznaczone również dla mężczyzn, ale pozostajemy przede wszystkim placówką dla kobiet. Obecnie naszym celem jest rozwijanie kompleksowego ośrodka leczenia chorób piersi, tzw. breast cancer unit, co zajmie zapewne kilka lat. By opieka była kompleksowa – mam na myśli diagnostykę, małoinwazyjne leczenie i profesjonalną rehabilitację onkologiczną – wszystkie obszary muszą zostać dokładnie opracowane i przygotowane – dodaje dyrektor.

Pacjent jest najważniejszy

  • Stale inwestujemy, rozwijamy się, zatrudniamy najlepszych specjalistów w kraju, otwieramy nowe oddziały, wdrażamy innowacyjne metody leczenia, kupujemy sprzęt najwyższej klasy. Wszystko to z myślą o naszych pacjentach. To oni wyznaczają kierunek naszego rozwoju. Choć 10 miesięcy pandemii było dla nas trudnym okresem, jak dla wszystkich ośrodków opieki zdrowotnej w kraju, ani na jeden dzień nie zatrzymaliśmy się z udzielaniem świadczeń z zakresu położnictwa czy neonatologii. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego zespołu, który zachował się wspaniale – podkreśla R. Skiba.

Inne szpitale w rankingu
W złotej setce XVII Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali „Rzeczpospolitej” Bezpieczny Szpital 2020 znalazły się także dwa inne szpitale z Podkarpacia –  Centrum Medyczne w Łańcucie zajęło 61 miejsce, a Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej z Tarnobrzega uplasował się na 82. miejscu.