Strona główna HISTORIA Rzeszowscy narodowcy oddali hołd bohaterom

Rzeszowscy narodowcy oddali hołd bohaterom

0
Reklama

Rzeszowscy narodowcy po raz kolejny wyszli na ulice Rzeszowa. Celem ich akcji, była chęć oddania hołdu polskim bohaterom, walczącym o niepodległą i wolną Polskę.
Rzeszowscy nacjonaliści do wydarzenia przygotowywali się od dłuższego czasu. W ostatnich dniach października przypominali swoim sympatykom, o nadchodzącej akcji na facebooku – Jest on [marsz] swoistą odpowiedzią młodego pokolenia na bezrefleksyjnie przyjmowane i promowanie komercyjnych świąt z tzw. świata zachodu. Przemarsz miał dwa cele. Pierwszym i nadrzędnym zamysłem była chęć oddania hołdu bohaterom, walczącym o niepodległy byt państwa i narodu polskiego. Drugą intencją narodowców była próba odciągnięcia – szczególnie młodego pokolenia – od świętowania Halloween, na rzecz powrotu do polskich tradycji (czczenie pamięci zmarłych, w przededniu dnia Wszystkich Świętych).
31 października w godzinach wieczornych, około 40 osób spacerowało ulicami miasta i paliło znicze pod miejscami (pomnikami, tablicami, krzyżami) pamięci polskich bohaterów. Akcja miała również swój tożsamościowy i lokalny charakter. Na trasie przemarszu narodowcy zatrzymywali się w miejscach istotnych dla historii Rzeszowa, gdzie palili znicze oraz urządzali krótkie pogadanki. Około godzinny przemarsz zakończyła wspólna modlitwa pod kościołem Świętego Krzyża za zmarłych i Ojczyzną. Akcję po raz czwarty zorganizowali przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz Narodowego Rzeszowa.
Wieczorny spacer pamięci miał godny przebieg, pełen zadumy i refleksji. Pamięć o zmarłych, bohaterach i o własnej historii w dzisiejszych czasach jest istotnym elementem tożsamości każdego narodu.

Reklama