Strona główna HISTORIA Rzeszów: Zmarł Prezes Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK

Rzeszów: Zmarł Prezes Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK

0
Reklama

W wieku 90 lat zmarł mjr w st. spocz. Aleksander Szymański ps. „Korab”, przez 24 lata pełnił funkcję prezesa Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. 


Aleksander Szymański ps. „Korab” urodził się 12 grudnia 1927 r. w Przemyślu. W czasie okupacji niemieckiej należał do Oddziału Dyspozycyjnego „DW” Komendy Obwodu AK Przemyśl „Polana”. Jako 15-letni uczeń drugiej klasy Liceum Handlowego został aresztowany 20 września 1943 r. za roznoszenie nielegalnej prasy i przenoszenie meldunków między dowódcami placówek ZWZ-AK na odcinku Przeworsk-Jarosław-Przemyśl. Przetransportowany do więzienia w Tarnowie, skąd trafił do KL Auschwitz, gdzie otrzymał nr 153401. Pracował przy rowach melioracyjnych. Po dwóch miesiącach przeniesiony do obozu w KL Mauthausen-Gusen, gdzie pracował w kamieniołomach Gusen, a później w fabryce Messerschmitta. W Mauthausen-Gusen przebywał aż do wyzwolenia 5 maja 1945 r.
Był członkiem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK od założenia w 1990 r. Od 1995 do 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Okręgu. 1 lipca 2015 r. mianowany na stopień majora.
źr. IPN Rzeszów

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Miasto zadłużone na ponad 600 milionów złotych
Następny artykułSieniawa: Policja poszukuje zaginionych nastolatek