Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Zamek wróci do miasta. Będzie nowy gmach sądu

Rzeszów: Zamek wróci do miasta. Będzie nowy gmach sądu

0
Reklama

Dzisiaj w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, podczas której dowiedzieliśmy się, że Sąd Okręgowy będzie przeniesiony do nowego gmachu. Miasto Rzeszów nabędzie Zamek Lubomirskich.


Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca, wiceminister Marcin Warchoł poinformowali, że resort sprawiedliwości ma środki na budowę nowego budynku Sądu Okręgowego. Tym samym niebawem Zamek Lubomirskich, będący dotychczasową siedzibą Sądu Okręgowego, będzie administrowany przez miasto Rzeszów.
„Trzy tygodnie temu podpisaliśmy z prezydentem Ferencem list intencyjny w tej sprawie. Od razu wykonaliśmy kolejne kroki. Przede wszystkim zleciliśmy przygotowanie operatów finansowych obu nieruchomości – zarówno zamku, jak i planowanego budynku dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Dokumenty będą gotowe do końca października. A jednocześnie na działce przy ulicy Dołowej, którą miasto przekazuje pod budowę sądu trwają już badania geologiczne” – zapewniał Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Zamek Lubomirskich ma stać się obiektem kulturalnym. Zbigniew Ziobro poinformował, że „ma sentyment do niego”, „ze względu na opowieści mojego dziadka, oficera WP, potem szefa kontrwywiadu AK i szefa WIN w Przemyślu. W lochach tego zamku był torturowany, a potem wraz z grupą zarządu WIN sądzony w ramach czasów stalinowskiej opresji i zbrodniczych działań, jakie były podejmowane wobec polskiego podziemia”.
 

Poprzedni artykułLaszki: Włamał się do sklepu, bo chciał iść do więzienia
Następny artykułFenomenalny mecz Polaków. Niemcy pokonani 3:0