Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Za nami weekend dobra w stolicy Podkarpacia

Rzeszów: Za nami weekend dobra w stolicy Podkarpacia

0
Reklama

14 września w miastach wojewódzkich całego kraju odbyły się Weekendy Dobra- ogólnopolskie eventy Stowarzyszenia Wiosna promujące Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.

Głównym celem spotkania było zachęcanie do odpowiadania dobrem, promocja projektów oraz zwrócenie uwagi na rekrutacje wolontariuszy. Hasło tegorocznej kampanii to „odpowiadam dobrem”, które ma zainspirować do czynienia dobra. Uświadamia także jak ważne jest to, aby się jednoczyć i pomagać innym, szczególnie w czasach, kiedy powszechny jest hejt i mowa nienawiści.
W tym roku event ten inauguruje kampanię społeczną #OdpowiadamDobrem której organizatorem jest Stowarzyszenie Wiosna i programy – Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Podczas Weekendu Dobra zachęcano do odpowiadania dobrem, wzajemnej życzliwości i zwiększenia uważności na drugiego człowieka. Każdy może odpowiedzieć dobrem, bo to często proste wybory – przepuszczenie kogoś w kolejce, jeśli bardzo mu się spieszy, ustąpienie miejsca, okazanie wdzięczności, wsparcie organizacji charytatywnej, szukanie tego co łączy. Weekend Dobra to też okazja do opowiedzenia historii, których w Paczce i Akademii jest mnóstwo. Wierzymy, że kiedy na co dzień odpowiadamy dobrem w relacjach z innymi, rzeczywistość wokół nas się zmienia. Dobre rzeczy inspirują ludzi, skłaniają do refleksji nad postawami i reakcjami. Odpowiedź dobrem TO POSTAWA wobec świata, oparta na wrażliwości, uważności, życzliwości, otwartości. To zaangażowanie w pomoc innym, ale również szlachetne gesty i drobne, dobre uczynki. Postawa, którą na co dzień reprezentują wolontariusze Paczki i Akademii.
RZESZÓW #OdpowiadaDobrem
W Rzeszowie Weekend Dobra zaczął się od spotkania w Ogrodach Bernardyńskich.
O 12:30 rozpoczęła się gra miejska, w której wzięło udział kilkadziesiąt wolontariuszy i sympatyków Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Poszczególne grupy miały podczas swojej trasy wykonać różne zadania. Pierwsza z grup dotarła na metę- rzeszowski rynek o godzinie 14:00. To właśnie tam odbyło się oficjalnie wydarzenie. Sobotniemu wydarzeniu towarzyszył polonez oraz zabawy taneczne. Ważnym punktem było odczytanie manifestu, który uświadamia nam, że zmiana zaczyna się właśnie w nas. Przekaz jest prosty- patrzmy głębiej, szanujmy różnice, szukajmy czegoś co nas połączy, polubmy ludzi i nie bójmy się podejmować działań. To właśnie te działania charakteryzują zebranych na rynku uczestników Weekendu Dobra.
W trakcie Weekendu Dobra uczestnicy mieli okazję podzielić się historiami, w których odpowiadali dobrem. Podkreślali, jakie duże znaczenie ma to dla ich samych a także ich otoczenia. Jedną z przemawiających była Jagoda Kuranty, koordynator regionalny Akademii Przyszłości :
„Gdy byłam wolontariuszką w Akademii Przyszłości, moim podopiecznym był czwartoklasista, który miał spore problemy z językiem angielskim. Wybrałam metodę nauki przez zabawę, by pomóc mu w trudnościach. Chłopcu spodobał się ten sposób przyswajania wiedzy. Chętnie uczestniczył w zajęciach i szybko poprawił swoje oceny z tego przedmiotu. Niedawno spotkałam go na mieście. W paru zdaniach w języku angielskim opowiedział jak spędził wakacje. Nie zdziwię się jeśli za niedługo to on będzie mnie uczył języka angielskiego.”
Ukoronowaniem wydarzenia były podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, działaczy, sympatyków Paczki i Akademii a także fotografów i mediów.
”Zostałam wolontariuszem, bo chciałam zobaczyć rzeczywiste zmiany. W każdej edycji dostrzegam ogrom dobra, które my oferujemy, ale także tego, które do nas wraca. Czasami nie w słowach, ale uśmiechu czy przytuleniu. Warto pomagać. Kiedy widzimy, że komuś jest dzięki nam lepiej, rośnie serduszko.” – Diana Jamróg, asystent ds. promocji. Pamiętajmy, że dobro inspiruje. Co dobrego możesz dzisiaj zrobić? Zapraszamy na https://odpowiadamdobrem.pl gdzie codziennie czekają na nas dobre uczynki.
”Wierzymy w dobro. I w to, że każda wielka zmiana zależy od tysięcy małych wyborów. Każdy, nawet najmniejszy dobry uczynek- w autobusie, w pracy, w codzienności- sprawia, że świat wokół nas staje się lepszy. Że my stajemy się lepsi. #OdpowiadamDobrem to z jednej strony codzienny wybór, z drugiej- społeczna zmiana, którą każdy może zacząć od siebie”.

Reklama