Strona główna HISTORIA Rzeszów: Upamiętnili 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Rzeszów: Upamiętnili 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej

0
Reklama

Przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką.


Przy pomniku poświęconym ofiarom tragedii zebrali się członkowie zarządu województwa, przewodniczący sejmiku, sekretarz województwa, obecna była senator Alicja Zając, dowódca 21 BSP, samorządowcy, księża, a także pracownicy urzędu i młodzież ze Strzelca.
Uroczystość prowadzona była z wojskowym ceremoniałem, który zapewniła kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na czele z dowódcą uroczystości majorem Lesławem Litwinem – komendantem Garnizonu Rzeszów.
Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie modlitwę w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej odmówił wikariusz biskupi ks. prałat Jan Szczupak. Po modlitwie głos zabrała w imieniu zarządu województwa wicemarszałek Maria Kurowska.

Ci, którzy zginęli 10 kwietnia pozostawili nam – współcześnie żyjącym – patriotyczny testament do zrealizowania, który musimy wypełnić. Jest to testament, abyśmy wszyscy razem budowali piękną, narodową wspólnotę, abyśmy z zaangażowaniem – każdy w tym miejscu, w którym dane jest mu być i pracować – budowali nasze Podkarpacie i naszą Ojczyznę. Jeżeli podejmiemy takie wyzwanie, to możemy powiedzieć, że stajemy się kontynuatorami ich misji, misji tych którzy zginęli – mówiła w imieniu zarządu województwa wicemarszałek Maria Kurowska, dodając, że wiedzę o tym narodowym dramacie należy zachować dla kolejnych pokoleń Polaków.

Wspomnienia bliskich

Senator Alicja Zając, wspominała podczas swojego wystąpienia zmarłego w katastrofie męża, senatora Stanisława Zająca, mówiąc, że roztaczał wokół siebie nadzwyczajną aurę serdeczności i życzliwości. Senator wspominała również inne ofiary katastrofy, w tym osoby związane z Podkarpaciem, przypomniała także ofiary zbrodni katyńskiej:

Reklama

10 kwietnia zginęło 96 wybitnych Polaków, o których kazano nam często zapomnieć. To jest nasz zaszczyt i chluba, że mieliśmy takich Polaków jak oficerowie rozstrzelani w Katyniu i że mieliśmy takich Polaków, którzy 10 kwietnia polecieli do Smoleńska. Bardzo dziękuję zarządowi województwa za to piękne miejsce upamiętnienia – powiedziała senator Alicja Zając.

Głos zabrał również Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, który powiedział:

Wtedy o 8.41 tych 96 różnych wiekiem, doświadczeniem, poglądami i dorobkiem osób, stanowiło jedność. Jesteśmy wdzięczni za dar ich życia i służby dla regionu – mówił przewodniczący Jerzy Cypryś.

Marcin Zaborniak, dyr. generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odczytał list od wojewody Ewy Leniart.
Uroczystości upamiętniające ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej zakończyły się złożeniem wieńców oraz wiązanek kwiatów, a także zapaleniem zniczy, które zostały ułożone przy pomniku w kształt krzyża.
O ofiarach katastrofy smoleńskiej pamiętano w wielu miejscach na Podkarpaciu, m.in. Jaśle na grobie senatora S. Zająca oraz w Mielcu.
źr. Podkarpackie.pl

Reklama