Trzy wypadki z udziałem pieszych, odnotowali wczoraj rzeszowscy policjanci. Na ul. Krakowskiej kierująca fiatem potraciła mężczyznę przechodzącego przez jezdnie poza przejściem dla pieszych. Kilka minut później na ulicy Kiepura w podobnych okolicznościach została potrącona piesza. Kolejny wypadek z udziałem pieszego, miał miejsce na na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i Mieszka I. W tym przypadku, kierujący potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i kierowaniem się zasadą ograniczonego zaufania.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godz. 16.10. Skręcająca w lewo z ul. Ceramicznej w ul. Krakowską kierującą fiatem, 47-letnia mieszkanka Rzeszowa, potrąciła 35-latka, który przechodził przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Niespełna 10 minut później na ul. Kiepury, również poza przejściem dla pieszych, kierujący peugeotem, 45-letni mieszkaniec Rzeszowa potrącił 79-letnia kobietę. Piesza z obrażeniami trafiła do szpitala.

Do trzeciego wypadku doszło około godz. 16.40, na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Mieszka I. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący volkswagenem 57-latek potracił pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych na zielonym świetle. Po zdarzeniu, kierowca sam przewiózł ranną 57-latkę do szpitala.

Do wszystkich trzech wypadków doszło niemal o jednej porze, pomiędzy 16.10 a 16.40, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, zapadającym zmroku i padającym deszczu. Takich dni będzie teraz coraz więcej. Policjanci przypominaj, że w takich warunkach pogodowych piesi są bardzo słabo widoczni. Często kierowcy zauważają pieszego w ostatniej chwili, mając już bardzo mało czasu na reakcję. Dlatego apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególniej ostrożności i kierowanie się zasadą ograniczonego zachowania. Piesi przed przejściem przez jezdnię powinni upewnić się czy mogą zrobić to bezpiecznie. Muszą pamiętać, że są gorzej widoczni. W takich warunkach czas kierowcy na zareagowanie jest krótszy i wydłuża się droga hamowania. Nawet jeżeli przepisy pozwalają na przejście w konkretnym miejscu lub gdy mamy pierwszeństwo, lepiej upewnić się czy zrobimy to bezpiecznie. Warto również zaopatrzyć się i nościć w widocznym miejscu elementy odblaskowe, nawet wtedy, gdy przepisy nie nakładają takiego obowiązku.

O tych samych zasadach muszą pamiętać kierowcy. Ograniczona widoczność skraca czas na reakcje, a padający deszcz wydłuża moment zatrzymania pojazdu. Szczególną ostrożność muszą kierowcy zachować kiedy zbliżają się do przejść dla pieszych lub widząc przechodnia, który może nagle wejść na jezdnię.