Strona główna HISTORIA Rzeszów: Spotkanie z niepodległą. Wykład prof. Andrzeja Nowaka

Rzeszów: Spotkanie z niepodległą. Wykład prof. Andrzeja Nowaka

0
Reklama

Tysiącletnie dzieje narodu polskiego to liczne zmagania o utrzymanie i odzyskanie niepodległości. Kategoria wolności w sposób szczególny zdefiniowała naszą indywidualność historyczną, na niej również opiera się polska tożsamość. Okazją by w sposób dobitny dojrzeć te prawdy będą Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.


Seria Spotkań z Niepodległą w województwie podkarpackim będzie próbą przedstawienia wybranych aspektów polskich dziejów, które obrazują bogactwo polskiego dziedzictwa i jego kluczową rolę w niepodległościowym marszu sprzed 100 lat.
Historyczne rozważania rozpoczniemy wraz profesorem Andrzejem Nowakiem, który wygłosi dla podkarpackiej publiczności wykład pt. Drogi do niepodległości: 1918, 2018. Jeden z najwybitniejszych historyków współczesnej Polski od lata bada i interpretuje polskie dzieje, a jego syntezy stają się twórczym natchnieniem dla wielu rodaków.
Inauguracyjne Spotkanie z Niepodległą będzie jednocześnie promocją najnowszej książki profesora Nowaka: Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.
Autor uświadamia Czytelnikowi – czytamy w jej opisie – trudną drogę do wolności, na której złożono tyle ofiar… Widać jak wielki i różnorodny to był wysiłek – z tego trzeba zdawać sobie dziś sprawę, by znów nie utracić ogromu polskiego dziedzictwa. Ta książka nie tylko edukuje, ale wzywa każdego Polaka do systematycznych działań na rzecz ojczystej wspólnoty, uświadamia sens takiego działania i skutki jego ewentualnego zaniechania.
Dzięki specjalnej ofercie wydawnictwa Biały Kruk uczestnicy spotkania będą mogli nabyć wskazaną publikację po okazyjnej cenie.
11 maja 2018 roku, godzina 16.00
Sala Widowiskowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7
Wstęp wolny. Zapraszamy

Organizator: Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Współorganizator: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Partnerzy: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Politechnika Rzeszowska, Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. 
 

Reklama