Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zniknie z Placu Ofiar Getta

Rzeszów: Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zniknie z Placu Ofiar Getta

0
Reklama

Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa zdecydowano, że Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zmieni swoje położenie. Monument znajdujący się dotychczas na Placu Ofiar Getta, przeniesiony zostanie na cmentarz radziecki.


Rzeszowscy radni mają czas do końca marca na usunięcie z przestrzeni publicznej Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej IPN, w której zawarto spis wszystkich ulic i pomników nawiązujących do minionego ustroju i wychwalających komunistycznych zbrodniarzy.
Wśród pomników, które muszą ulec usunięciu, znalazł się właśnie ten z Placu Ofiar Getta. Rzeszowscy radni zdecydowali, że zostanie on przeniesiony na cmentarz żołnierzy radzieckich.
Przeciwko ustawie są członkowie lewicy. Sojusz Lewicy Demokratycznej chciałby, ażeby na miejscy Pomnika postawić popiersie Ignacego Daszyńskiego. Wiesław Buż, radny SLD stwierdził:

Wówczas przy zmienionej symbolice pomnik i plac wokół stałby się miejscem dla obchodzenia świąt państwowych dla wszystkich środowisk współczesnej lewicy demokratycznej.

Członkowie PiS-u wyśmiali propozycję SLD, twierdząc, że dziś jest już za późno na pomysł z Ignacym Daszyńskim. Rada Miasta zagłosowała więc za przeniesieniem pomnika w miejsce, gdzie spoczywają żołnierze radzieccy, by tam zwolennicy Armii Czerwonej mogli swobodnie oglądać pomnik. Dzięki akcji przeniesienia obiektu zostanie on zachowany i nie ucierpi.
fot. Mapio.net 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułKrosno, Rzeszów: Czeka nas smog
Następny artykułŻołnierze Wyklęci- pamięć trwa wiecznie