Strona główna WIADOMOŚCI Rzeszów: Pomnik Walk Rewolucyjnych nie jest zabytkiem

Rzeszów: Pomnik Walk Rewolucyjnych nie jest zabytkiem

0
Reklama
Zdaniem Wojewódzkiego konserwatora zabytków – Beaty Kot – Pomnik Walk Rewolucyjnych nie jest zabytkiem. Co więcej, decyzja ta otwiera samorządowi drogę do zburzenia kontrowersyjnego monumentu.
Z wnioskiem o wpisanie obiektu na listę zabytków zwrócił się do Wojewódzkiego konserwatora zabytków Tadeusz Ferenc. Z odpowiedzi jaką uzyskał Prezydent wynika, że konserwator nie widzi możliwości wpisania Pomnika Walk Rewolucyjnych na listę zabytków socrealizmu.

W związku z decyzją Beaty Kot, pomnik może zostać całkowicie usunięty z przestrzeni publicznej, o co wnioskował już rzeszowski IPN. Należy przypomnieć, że ustawa dekomunizacyjna nakłada na samorząd obowiązki usuwania z przestrzeni publicznej symboli kojarzących się z czasami socjalistycznymi. W Rzeszowie najbardziej charakterystycznym świadectwem dawnych czasów jest Pomnik Walk Rewolucyjnych. 

Prezydent Rzeszowa z pewnością nie odpuści tematu pomnika i w dalszym ciągu będzie walczył o to by pozostał w niezmienionej formie. Na ten moment wydaje się jednak, że dzięki decyzji Wojewódzkiego konserwatora zabytków, otworzyła się furtka by już wkrótce pomnik na trwałe został usunięty z rzeszowskiej przestrzeni publicznej.

Reklama

Źródło: rzeszow.onet

Poprzedni artykułUkraiński polityk zatrzymany na granicy za antypolską postawę!
Następny artykułRymanów-Zdrój,Krosno: Niski wyrok za brutalne morderstwo