Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty

Rzeszów: Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty

0
Reklama

Wspólne świętowanie niepodległości to nasz egzamin, to pielęgnowanie pamięci i dziedzictwa. Tym wyrażamy umiłowanie naszej Ojczyzny – powiedział marszałek Władysław Ortyl na Placu Wolności w Rzeszowie podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 101. rocznicę jej odzyskania przez Polskę.

Uczestniczymy w historycznej chwili wspólnie odsłaniając pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – żołnierza, polityka, męża stanu, który na kartach polskiej historii zapisał się jako bohater i jeden z architektów niepodległego państwa polskiego – podkreślał wyjątkowość tegorocznych obchodów marszałek Ortyl, tuż przed odsłonięciem pomnika marszałka Piłsudskiego.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w 101. rocznicę jej odzyskania rozpoczęły się w Rzeszowie już kilka godzin przez odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego. Rankiem przedstawiciele władz regionu złożyli wieniec pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa – Kuli pochodzącego z okolic Rzeszowa najmłodszego pułkownika polskiego wojska, ucznia rzeszowskiego liceum, a później jednego z bohaterów walki Polaków o niepodległość.
W intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy o nią walczyli i ginęli w najstarszej rzeszowskiej świątyni – Kościele Farnym ksiądz biskup Jan Wątroba odprawił mszę świętą. Tuż po niej po rzeszowskich ulicach poniósł się dźwięk Dzwonu Niepodległości, odlanego dla Samorządu Województwa Podkarpackiego w stulecie odzyskania wolności.
Głównym punktem 101. rocznicy było uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.  Parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia zgromadzili się na Placu Wolności, by razem świętować ważną datę i towarzyszyć w odsłonięciu monumentu.
źr. podkarpackie.pl
 

Reklama
Reklama