Strona główna HISTORIA Rzeszów: Oddali hołd walczącym o wolną Polskę

Rzeszów: Oddali hołd walczącym o wolną Polskę

0
Reklama

73 lata temu o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego wszystkie siły lądowe, morskie i powietrzne będące pod dowództwem niemieckim zaprzestały działań wojennych, co oznaczało zakończenie II Wojny Światowej w Europie.


Uroczystości z okazji przypadającego na 8 maja Dnia Zwycięstwa miały miejsce również w Rzeszowie, gdzie pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego zebrali się kombatanci, żołnierze i pozostałe służby mundurowe, a także cywile m.in. samorządowy i mieszkańcy Rzeszowa. Władze wojewódzkie reprezentowali członek zarządu Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od odśpiewania hymnu oraz podniesienia flagi, po czym głos zabrali zaproszeni goście. Stanisław Kruczek odczytał list od marszałka Władysława Ortyla.

8 maja to dzień szczególny. Ta data wywołuje w naszych umysłach refleksję nad dramatycznymi czasami i wydarzeniami, które zmieniły historię Polski i świata oraz losy milionów Polaków. Rocznica ta przywołuje na pamięć obraz koszmaru wojny, która miała wymazać Polskę z mapy świata i tragicznych losów Polaków. Przypomina o bezmiarze cierpienia, bólu i rozpaczy. Jednocześnie ukazuje jednak inne – jakże piękne i wartościowe oblicze nas – Polaków – obraz odwagi, poświęcenia i heroicznej walki o wolność Ojczyzny na wielu frontach świata – czytamy w liście od marszałka.

Nasz generał

Władysław Ortyl nawiązał też do osoby generała Sikorskiego, pochodzącym z naszego regionu wybitnym żołnierzu i polityku, świetnym dowódcy wojskowym, dwukrotnym premierze Rządu RP, ministrze spraw wojskowych, a wreszcie Naczelnym Wodzu Polskich Sił Zbrojnych.

Reklama

Tragiczna śmierć w Gibraltarze w 1943 roku nie pozwoliła temu odważnemu politykowi i patriocie zwieńczyć sukcesem życiowej misji, którą była „wolna, sprawiedliwa i wielka Polska – pisze marszałek.

Uroczystości zakończyły się apelem pamięci za żołnierzy, którzy oddali życie za Polskę, złożeniem wiązanek pod pomnikiem generała Sikorskiego oraz odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
źr. Podkarpackie.pl

Reklama