Strona główna HISTORIA Rzeszów: Łączniczka płk. Cieplińskiego odznaczona medalem

Rzeszów: Łączniczka płk. Cieplińskiego odznaczona medalem

0
Reklama

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła Janinie Wierzbickiej-Kopeć Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów.


Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości  jest polską odznaką okolicznościową ustanowioną uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na stronie odwrotnej, w górnej części znajduje się napis: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY ?, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.
Janina Wierzbicka-Kopeć (z d. Flak) była żołnierzem AK (ps. „Roza”, „Osa”), łączniczką inspektora rzeszowskiego kpt. Łukasza Cieplińskiego.Od 1970 r. pracowała w Oddziale  PTTK w Rzeszowie. Była organizatorką wydarzeń turystycznych, rajdów i zlotów w okresie, kiedy rzeszowski Oddział PTTK  skupiał środowisko byłych żołnierzy i rodzin żołnierzy Armii Krajowej. Od 1980 r. była przewodniczącą koła NSZZ „Solidarność” w Oddziale PTTK w Rzeszowie. Od 1990 r. aktywna działaczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była jedną z pierwszych członkiń tej organizacji w Rzeszowie (Koło nr 1). Bierze udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną i studentami, z którym dzieli się swoją wiedzą na temat Armii Krajowej i konspiracji antykomunistycznej.
źr. PUW

Reklama