Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież metalowych przęseł ogrodzenia cmentarza w Rudnej Wielkiej. Zatrzymani wymontowali 7 metalowych fragmentów ogrodzenia. Skradli również kamerę monitoringu. Elementy ogrodzenia sprzedali w punkcie skupu złomu w Rzeszowie. Obaj usłyszeli zarzuty.

O kradzieży policjanci zostali zawiadomieni 19 września. Na miejscu  zastali przedstawiciela rady parafialnej, który wskazał miejsce kradzieży. Okazało się, że do zdarzenia doszło początkiem września. Nieznani sprawcy skradli 7 metalowych przęseł z ogrodzenia oraz wyrwali i zabrali kamerę monitorującą ten teren. Łączna wartość strat została oszacowana na prawie 5 tys. złotych.
Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ślady. Zweryfikowali również zapisy monitoringu mogące pomóc w ustaleniu ewentualnych sprawców. Ponieważ monitoring nie zarejestrował zdarzenia, ustaleniem potencjalnych sprawców zajęli się policjanci z komisariatu w Głogowie Małopolskim oraz z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy.
Po kilku dniach kryminalni ustalili, że skradzione przęsła znajdują się w skupie złomu w Rzeszowie. W ubiegły poniedziałek policjanci zabezpieczyli elementy ogrodzenia. Zostały one przekazane przedstawicielowi rady parafialnej.
Funkcjonariusze ustalili również,  że jednym z podejrzanych jest 25-letni mieszkaniec Rzeszowa, który sprzedał elementy ogrodzenie w punkcie skupu złomu. Jeszcze tego samego dnia udali się do mieszkania podejrzewanego, jednak nie zastali go w domu. Wieczorem, 25-latek zaniepokojony wizytą policjantów, sam zgłosił się do komendy.
Został zatrzymany i już podczas wstępnego rozpytania przyznał się do kradzieży, której dopuścił się wspólnie ze znajomym. Skradzione przęsła mężczyźni przewieźli do garażu należącego do zatrzymanego. 25-latek sprzedał je później na złom. Podczas przeszukania policjanci odnaleźli w garażu również kamerę zabraną z cmentarza. Kryminalni zatrzymali także drugiego podejrzanego, 19-letniego mieszkańca Rzeszowa.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci z Głogowa Małopolskiego przedstawili im zarzuty kradzieży. Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
źr. KMP Rzeszów