Ratusz miejski w Rzeszowie chce wprowadzić darmową komunikacje po mieście dla studentów z zagranicy. Zapłacą wszyscy mieszkańcy miasta.

 

Tadeusz Ferenc wraz z niektórymi radnymi chce by studenci z zagranicy przyjeżdżali częściej na studia do Rzeszowa, sposobem na to ma być m.in darmowa komunikacja. Jak oceniają radni, w tej chwili na proponowane darmowe przejazdy załapie się około 2 tysięcy osób. Wśród uprawnionych do darmowej komunikacji najwięcej będzie studentów z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Hiszpanii, Turcji i Indii.

Studenci i turyści zagraniczni już do tej pory mieli duże ułatwienia, bo rzadko były im wypisywane mandaty gdyż złapany zagraniczny gapowicz zazwyczaj udawał, że nie rozumie o co chodzi kontrolerowi, wzywana na miejsce policja niewiele mogła zrobić, często trzeba było wzywać tłumacza lub urzędnika konsulatu.  Kontrolerzy często odpuszczali takim osobom, nawet jeśli mandat został wystawiony, bardzo rzadko opłata została uiszczona.

Darmowe korzystanie z komunikacji będzie możliwe jeśli student będzie posiadał Rzeszowską Kartę Miejską. Nad sprawą radni mają podjąć prace już 19 czerwca.