Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Centralne uroczystości Krajowej Administracji Skarbowej

Rzeszów: Centralne uroczystości Krajowej Administracji Skarbowej

0
Reklama

W tym roku centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej odbyły się w stolicy Podkarpacia. W trackie uroczystości nadano sztandar rzeszowskiej Izbie Administracji Skarbowej oraz wręczono odznaczenia funkcjonariuszom KAS. Na obchodach pojawił się marszałek Sejmu RP – Marek Kuchciński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera oraz marszałek województwa Władysław Ortyl.


Obchody rozpoczęła msza święta w kościele Św. Wojciecha i Stanisława, odprawiona pod przewodnictwem abp-a Andrzeja Dzięgi, kapelana KAS. Następnie na Placu Farnym obył się uroczysty apel, w trackie którego nadano i poświęcono sztandar oraz wręczono odznaczenia.
 

Oficjele na uroczystości

W obchodach dnia KAS wzięła udział także wojewoda Ewa Leniart, wicemarszałek Maria Kurowska, członek zarządu Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, z-ca Konsula Generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańcy miasta.
Jako pierwszy, głos zabrał Marian Banaś – Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Nawiązał do reformy systemu służb podatkowych sprzed dwóch lat.

Reklama

Ta reforma nie byłaby możliwa bez absolutnego zaangażowania funkcjonariuszy. Dziś dziękuję wam za wszelki wkład i poniesiony trud. To właśnie dzięki wam mogliśmy wprowadzić cały pakiet legislacyjny, którego efekty widzimy już dziś. Tylko w ciągu jednego roku udało nam się wprowadzić do budżetu państwa 42,5 mld zł. Lukę podatkową, która wynosiła 26% – zmniejszyliśmy do 14%, czyli poniżej średniej europejskiej. To nam się udało dlatego, że byliście zaangażowani sercem. Zrobiliśmy z rzeczy niemożliwych, rzecz możliwą – mówił szef KAS.

 

List od Prezydenta RP

List do funkcjonariuszy skierował także prezydent Andrzej Duda, który odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

Działania Krajowej Administracji Skarbowej sprawiają, że państwo ma realne, materialne podstawy funkcjonowania, że jest sprawne, silne, bezpieczne i szanowane. Jestem przekonany, że oddanie i profesjonalizm, nieskazitelność postawy oraz otwartość i życzliwość pracowników i funkcjonariuszy KAS, będą się stale przyczyniać do utrwalania właśnie takiego wizerunku służb finansowych Rzeczypospolitej – pisał prezydent Duda.

Potrzebę stworzenia nowoczesnej formy administracji skarbowej chwalił marszałek Marek Kuchciński.

Twórcom i pomysłodawcom Krajowej Administracji Skarbowej gratuluję efektów. Połączenie wielu służb miało sens. Widzimy to w praktyce i w liczbach. Na dwie zwrócę państwa uwagę. Po pierwsze jest mniej kontroli, ich liczba zmniejszyła się o 30%. Po drugie mamy zdecydowanie większą skuteczność służb państwowych. Za 42 mld zł, które w ciągu roku wpłynęły do budżetu państwa, można wybudować autostradę od Przemyśla do Szczecina. Ta suma dziesięciokrotnie przekracza wspólny budżet wojewody i marszałka województwa podkarpackiego – wyliczał marszałek Kuchciński.

Po przemówieniach nastąpiło przekazanie nowego sztandaru Izbie Administracji Skarbowej. Symboliczne gwoździe nabili: marszałek Marek Kuchciński, abp Andrzej Dzięga, szef KAS Marian Banaś, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości Arkadiusz Batóg oraz dyrektor Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek.
Sztandar poświęcił kapelan KAS, apb Andrzej Dzięga. Uroczystości zakończyło wręczenie odznaczeń państwowych.
Krajowa Administracja Skarbowa w obecnej formie funkcjonuje od 1,5 roku. W 2016 r. sejm przyjął ustawę zakładającą połączenie administracji podatkowej, służby celnej oraz kontroli skarbowej. Ustawa ujednoliciła także przepisy o kontrolach celnych i skarbowych. Weszła w życie 1 marca 2017.
Głównym zadaniem KAS jest pobór należności podatkowych i celnych oraz kontrola prawidłowości realizacji obowiązków związanych z daninami publicznymi.
źr. Podkarpackie.pl 

Reklama