Strona główna RZESZÓW Rzeszów: 300 milionów na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i nowa linię na lotnisko

Rzeszów: 300 milionów na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i nowa linię na lotnisko

0
Reklama

Województwo Podkarpackie stawia na inwestycje kolejowe. Za 300 milionów złotych powstanie  Podmiejska Kolej Aglomeracyjna łącząca  Dębicę, Przeworsk, Kolbuszową i Strzyżów ze stolicą Podkarpacia. W ramach inwestycji powstanie także łącznik kolejowy między Rzeszowem, a lotniskiem.


Umowę na budowę i modernizację linii kolejowej oraz infrastruktury przystankowej podpisali: marszałek Władysław Ortyl i Przemysław Gorgol p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowanych kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi w systemie park&drive, dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. Nowoczesna infrastruktura ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych.
Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać mieszkańcy Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa, a także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały. Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut.

Połączenie kolejowe z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Szczególnym elementem podpisanej umowy będzie budowa od podstaw połączenia kolejowego z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów. To połączenie jest długo wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców Rzeszowa, ale wszystkich, którzy sprawnie i komfortowo chcą się przedostać na podrzeszowskie lotnisko.
Założeniem przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Województwo Podkarpackie, 16 gmin z terenu Podkarpacia i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest usprawnienie komunikacji w regionie i zmniejszenie korków na drogach. Poprawi się nie tylko infrastruktura, ale również komfort przejazdów, dzięki zakupowi nowoczesnego taboru kolejowego, na który w maju bieżącego roku samorząd województwa podpisał umowę. Mają to być nowoczesne pojazdy szynowe, zapewniające komfort i bezpieczeństwo, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
Podmiejska Kolej Aglomeracyjna jest jednym z największych przedsięwzięć na Podkarpaciu w trwającym właśnie rozdaniu unijnych środków na lata 2014-2020. Ma ona być uzupełnieniem oferty transportu kolejowego, jaki urząd marszałkowski realizuje wspólnie ze spółką Przewozy Regionalne. W sumie na uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zawierającej budowę i modernizację infrastruktury oraz zakup taboru, zostanie przeznaczonych ok. 588 mln złotych. Część realizowana przez samorząd województwa wynosi 287 mln zł, z czego 117 mln zł to dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
źr. UMWP

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułMinister rolnictwa zezwolił na stosowanie groźnych pestycydów
Następny artykułPrzemyśl: Podał się za policjanta, by dostać psa ze schroniska