Strona główna WIADOMOŚCI Ruszyła zbiórka na zakup aparatu USG dla dzieci chorych na raka

Ruszyła zbiórka na zakup aparatu USG dla dzieci chorych na raka

0
Reklama

Po raz szósty rusza zbiórka charytatywna w ramach wspólnej akcji Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji Iskierka. Cel to 200 tys. złotych, które sfinansują zakup wysokiej klasy, mobilnego aparatu USG dla Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Dzięki temu urządzeniu mali pacjenci będą mieć wykonywane badania w łóżkach, bez konieczności ich przewożenia do pracowni. Zwiększy to komfort i podniesie jakość leczenia najmłodszych, onkologicznych pacjentów z całego Podkarpacia.

O akcji oraz o tym, dlaczego taki aparat jest niezbędny w Klinice Onkohematologii Dziecięcej mówili na wtorkowej konferencji prasowej: Jolanta Czernicka-Siwecka – prezeska Fundacji ISKIERKA, dr Radosław Chaber – kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, dr Iwona Kucharska-Miąsik – koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej oraz Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Reklama

Marszałek Ortyl mówił, że ten ambitny cel, jakim jest zebranie 200 tys. złotych, nie jest wyzwaniem dla samorządu województwa, ale w zbiórce chodzi nie tylko o sam zakup urządzenia, ale także o promocję profilaktyki zdrowotnej:

Chcemy tą akcją pokazać jeszcze kilka innych rzeczy, uruchomić jeszcze inne obszary, zainteresować mieszkańców tą problematyką, promować zdrowy tryb życia, pokazywać też dobre serce, chcemy też mobilizować wszystkich uczestników, którzy dzieciom pomagają – mówił marszałek.

Jolanta Czernicka-Siwecka, szefowa Fundacji ISKIERKA, mówiła o dotychczasowych działaniach fundacji i samorządu województwa, które zaowocowały wieloma ważnymi przedsięwzięciami. Zapowiedziała też, że w ramach zbiórki będą prowadzone różne aktywności, wyzwania sportowe, aby jak najszybciej udało się zebrać planowaną kwotę:

Cieszę się, że województwo podkarpackie włącza się, że będzie z nami biegać, skakać, po to, aby jak najszybciej zebrać środki na ten sprzęt i w konsekwencji będziemy pomagać dzieciom, które tej pomocy potrzebują, a przy okazji będziemy też edukować – mówiła Jolanta Czernicka-Siwecka.

Mobilny, wielofunkcyjny i oferujący wysoką jakość obrazowania Ultrasonograf GE Versana,  który ma być kupiony za uzbieraną kwotę, ma usprawnić i polepszyć proces diagnostyczny u najmłodszych pacjentów szpitala. Ma też zwiększyć wydajność i wspierać codzienną pracę lekarzy w rzeszowskim szpitalu „na górce”. To cel tegorocznej zbiórki, która wystartowała 24 lipca i potrwa do końca tego roku.

Radosław Chaber – kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, mówił, jak aparat pomoże w diagnostyce i leczeniu małych pacjentów chorych na raka i choroby krwi:

Leczenie tych dzieci i diagnostyka jest niezwykle kosztowna, jest skomplikowana, zaawansowana w tej chwili pod względem naukowym, każdy rok przynosi coraz to nowe odkrycia i wchodzą dzięki temu nowe badania, nowe możliwości terapeutyczne i my musimy, jako klinika, jako oddział za tymi wszystkimi najnowocześniejszymi trendami nadążyć – mówił dr Chaber.

Co roku w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje się ok. 50 nowych zachorowań  na chorobę nowotworową. Ich leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Oprócz tego w klinice leczone są dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi, jak np. anemia aplastyczna, zespół mielodysplastyczny, zaburzenia krzepnięcia itp.

źr. UMWP

Poprzedni artykułDziś kolejny burzowy dzień w regionie
Następny artykułKrwawiące poroże u jeleni latem. Skąd się bierze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!