Strona główna POLSKA I ŚWIAT Ruszył nowy rok szkolny obchodzony pod hasłem "Niepodległa"  

Ruszył nowy rok szkolny obchodzony pod hasłem "Niepodległa"  

0
Reklama

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas minionych wakacji wypoczywało ponad 1,25 mln uczniów. Dziś rusza nowy rok szkolny 2018/19. Będzie to kolejny rok wdrażania reformy edukacji.


Nadchodzący rok szkolny będzie ostatnim, w którym funkcjonować będą klasy gimnazjalne. Powrócą za to ósme klasy i uczniów czeka egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni – odbędzie się 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z języka obcego nowożytnego. Udział w egzaminie będzie obowiązkowy, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
 
Pojawią się nowe plastikowe e-legitymacje szkolne oraz aplikacja mLegitymacja na smartfonach. Zgodnie z nową podstawą programową uczyć się będą uczniowie klas I, II, IV, V, VII i VIII szkoły podstawowej.
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że we wrześniu do 24 tys. szkół wszystkich typów pójdzie 4,5 mln uczniów, a do przedszkoli 1,4 mln dzieci. W porównaniu do poprzedniego roku do szkół pójdzie ok. 400 tys. mniej uczniów. W szkołach podstawowych będzie się uczyło ponad 3 mln uczniów, do klas III gimnazjum będzie uczęszczało około 355 tys. uczniów,  w szkołach ponadgimnazjalnych (liceach ogólnokształcących, technikach, oddziałach zasadniczych szkół zawodowych w szkołach branżowych i szkołach przysposabiających do pracy) będzie około 1 mln uczniów, natomiast w branżowych szkołach I stopnia (wprowadzonych w ubiegłym roku w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych) w klasach I i II – 113 tys. uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie około 226 tys. słuchaczy, a w liceach ogólnokształcących dla dorosłych 146 tys.
 
Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że na podwyżki dla nauczycieli rozdysponowane zostaną 2 mld zł. Kolejne 2 mld zł mają zostać przeznaczone na podwyżki od stycznia. Do tego obniżenie pensum, czyli nauczyciele będą pracować mniej, bo zmniejszy się liczba godzin obowiązkowych zajęć w miesiącu. W planach ministerstwa od 2020 roku ma obowiązywać dodatek 500 zł dla wyróżniających się nauczycieli z najwyższym stopniem awansu zawodowego.
 
Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Obecny rok będzie Rokiem Niepodległej

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Katalog IKEA po raz pierwszy na Podkarpaciu
Następny artykułDębica: Otwarcie żłobka gminnego oraz boiska w Brzeźnicy