Strona główna WIADOMOŚCI Ruszają Ferie w kolorze moro z WOT

Ruszają Ferie w kolorze moro z WOT

0
Reklama

Zimowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się w 14 stycznia br. w 34. batalionie lekkiej piechoty w Jarosławiu. Ochotnicy przejdą tam test sprawności fizycznej, zapoznają się z zasadami BHP oraz otrzymają mundury i wyposażenie. Główna część szkolenia tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8- dniowego szkolenia wyrównawczego żołnierzy-ochotników będzie się odbywać w profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie.

Tegoroczne szkolenie „Ferie z WOT” zorganizowane w terminie ferii szkolnych skierowane jest głównie do osób które chcą bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki i pracy, czyli uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i nauczycieli, ale również dla każdego ochotnika chcącego wstąpić w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Reklama

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

3 Podkarpacka Brygada OT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów. „Ferie z WOT” to szkolenie nie tylko dla uczniów i studentów. Może je odbyć każdy, kto nigdy nie był w wojsku i chce zdobyć solidne wojskowe przeszkolenie.

Reklama
Poprzedni artykułKto wygrał wybory na wójta gm. Tarnowiec?
Następny artykułPijany za kółkiem. Znacznie przekroczył prędkość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!