Strona główna RZESZÓW Rusza nowy rok akademicki. Inauguracja na UR

Rusza nowy rok akademicki. Inauguracja na UR

0
Reklama

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Wśród rozpoczynających naukę jest niemal 6 tys. studentów pierwszego roku. W trakcie uroczystości wykład wygłosił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Spotkanie w auli głównej uczelni otworzył rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek. Mówił m.in. o wyzwaniach stojących przed społecznością akademicką w czasie minionego roku.  

Reklama
  • Powinniśmy pamiętać o tym, czego dokonaliśmy w poprzednim roku i wskazać cele na rok przyszły. Miniony rok był niezwykle trudny ze względu na pandemię, wojnę i kryzys związany z czynnikami ekonomicznymi – wyliczał. 

Rektor dodał, że pomoc uchodźcom była dla społeczności uczelnianej oczywistością. Przypomniał, że akademikom z Ukrainy stworzone zostały warunki do kontynuowania pracy naukowej. Mówił też o działaniach związanych z realizacją pomocy humanitarnej. Następnie odniósł się do tegorocznej rekrutacji.

  • W rekrutacji na roku akademicki 2022/2023 zrejestrowało się 16338 kandydatów. Z tej liczby przyjęto na studia 5852 osoby. Zdecydowanym rekordzistą od lat jest kierunek lekarski – wyliczał prof. Sylwester Czopek.

Po wystąpieniu najwyższego przedstawiciela władz uczelni odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów.

W trakcie uroczystości wręczono również Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyże Zasługi. Uhonorowanych odznaczyli: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.  

Specjalne wyróżnienie z rąk rektora odebrał wójt gminy Świlcza. Tamtejszy samorząd przekazał teren, który zostanie przeznaczony pod budowę szpitala uniwersyteckiego.

Po dokonaniu aktu dekoracji, do władz uczelni i społeczności akademickiej zwróciła się wojewoda Ewa Leniart.

  • Kolejny roku akademicki to oczywiście czas wyzwań, ale także jest to czas świadomych wyborów dokonywanych przez studentów odnośnie kształtowania ich własnych osobowości i przyszłości – rozpoczęła wojewoda.
  • Zatem dla nas – akademików – to na pewno czas ogromnych wyzwań i pracy, aby w tym kształtowaniu osobowości studenta pomagać, wskazywać dobre kierunki, podpowiadać, ale w żaden sposób nie ograniczać ogromnego potencjału młodych ludzi – kontynuowała Ewa Leniart. 

Wojewoda nawiązała także do słów rektora dotyczących wyzwań w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

  • Pragnę szczególnie podziękować społeczności akademickiej za wkład, niezwykle ważny z punktu widzenia państwa polskiego i Polski, w przyjmowaniu uchodźców. Chcę podziękować nauczycielom akademickim, którzy otwierali swoje domy. Panu rektorowi za to, że otworzył podwoje uczelni po to, aby każdy kto dotarł do zachodniej granicy Ukrainy został przyjęty w sposób w sposób godny – dodała wojewoda. 

Po wystąpieniu wojewody głos zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

  • Nauka na najwyższym poziomie jest możliwa nie tylko w centrach wielkich miast – w Warszawie, Krakowie, czy innych – ale również w wielkich miastach, które nie są położone w ścisłym centrum, które dziś są na wschodzie Polski – w Rzeszowie, w Lublinie, ale również na zachodzie – w Zielonej Górze czy w Szczecinie. Nauka wszędzie może być uprawiana na bardzo wysokim poziomie i Uniwersytet Rzeszowski to udowodnił – przekonywał.

Przemysław Czarnek odniósł się także do wyzwań jakie stoją dziś przed Polską i Europą. 

  • Kiedy dziś rozmawiam z panią wojewodą na temat zadań jakie wykonują wojewodowie – a ja byłem wojewodą lubelskim cztery lata – to jest zupełnie coś innego niż to – co robiliśmy w poprzedniej kadencji. Liczba nieszczęść, problemów, kłopotów, kryzysów, które są dzisiaj do rozwiązania jest przeogromna. Rozpoczynamy nowy rok akademicki w czasie, który jest trudny i trudny do przewidzenia w najbliższej przyszłości – mówił szef resortu edukacji. 

Minister zapowiedział też dodatkowe środki na wynagrodzenia dla akademików. 

  • W tym niezwykle trudnym czasie udało się wyasygnować łącznie ponad 1,5 mld zł na zwiększenie środków finansowych z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń. Te pieniądze będą w dyspozycji rektorów – zapewnił.
Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega: Silny deszcz z burzami i wezbranie rzek
Następny artykułKolejni ochotnicy dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!