Strona główna RZESZÓW Rozpoczął się Kongres 590. Ze względu na pandemię tym razem hybrydowo

Rozpoczął się Kongres 590. Ze względu na pandemię tym razem hybrydowo

199
0

O znaczeniu trasy Via Capatia, budowaniu marki regionu, innowacjach i przyszłości lotnictwa, można było usłyszeć podczas tegorocznej odsłony Kongresu 590. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć gospodarczych w naszym kraju, które w tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne odbyło się w formule hybrydowej. Podkarpackie studio kongresu zostało zorganizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce, skąd transmitowano całe wydarzenie w mediach społecznościowych. Udział w debatach wzięli między innymi marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. 

Wydarzenie uroczyście otworzył prezydent RP Andrzej Duda:

Cieszę się, że już po raz piąty mogę jako Prezydent Rzeczypospolitej otworzyć Kongres 590 – wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm budowaniu polskiego kapitału i wzmacnieniu patriotyzmu gospodarczego. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Kongres 590 odbywa się w nietypowej formule, ale jestem pewien, że będzie on równie owocny jak poprzednie dycje, w których miałem przyjemność uczestniczyć – mówił do uczestników wydarzenia prezydent RP.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że ważne jest kontynuowanie idei Kongresu, która niezmiennie jest związana z Podkarpaciem:

Dziś, spotykamy się na piątej, jubileuszowej edycji Kongresu 590, który został zorganizowany w formule hybrydowej. Chcielibyśmy, aby już kolejne kongresy miały ten normalny wymiar i myślę, że do tego dojdzie. Dziś, w tej wersji podkarpackiej, tu – w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce gdzie kongres gościł już czterokrotnie, odbywają się panele, w których udział biorą nasi goście, w tym eksperci. Myślę, że to ważne, aby ta idea kongresu, która tu od lat się realizuje trwała – powiedział marszałek.

Potencjał Podkarpacia buduje się na wielu płaszczyznach. Podkreśla się, że region Południowo-Wschodniej Polski w ciągu ostatnich lat odrobił lekcję zarówno z innowacyjności, jak i z przedsiębiorczości. Jak buduje się markę Podkarpacia przez pryzmat inteligentnych specjalizacji mówił podczas jednego z paneli dyskusyjnych marszałek Władysław Ortyl:
Promowanie regionu jest zadaniem ważnym dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. W tym celu wykorzystujemy nasze inteligentne specjalizacje, czyli takie sztandarowe projekty i działania z dziedziny lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji, informatyki, ale również z dziedziny związanej z  jakością życia. Myślę, że dziś, w czasach pandemii warto też o tych branżach mówić, bo wydawałoby się, że taka inteligentna specjalizacja, jaką jest lotnictwo nie jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, a tak się właśnie w tej chwili dzieje. Lotnictwo obecnie wymaga wsparcia i ma najwięcej wyzwań. Myślę, że ten Kongres przyczyni się do promowania naszej marki, w tym lotnictwa, ale także będzie pokazywał problemy, z jakimi obecnie boryka się ta branża – mówił marszałek Władysław Ortyl.
O znaczeniu Krajowego Planu Odbudowy oraz możliwościach dla naszego regionu, jakie się z nim wiążą, mówiła łącząca się on-line z uczestnikami Kongresu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:
Krajowy Plan Odbudowy to reformy i inwestycje, które są możliwe do zrealizowania do końca sierpnia 2026 roku i mają przełożyć się na wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia. W ramach tego planu Polska może liczyć na 58 mld euro. Inteligentne specjalizacje stanowią temat przewodni we wszystkich komponentach Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te umożliwią inwestycje związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, transformacją w obszarach kluczowych czyli przemysłem 4.0 oraz transferem wiedzy – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Udział w panelu poświęconemu marce regionu wzięli także: Marek Bajdak – pełniący funkcję Prezydenta Rzeszowa, Ryszard Jania – prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Agnieszka Pieniążek z ProCarpathia oraz Michał Pilecki z POLSA Rzeszów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here