Ropczyccy policjanci ujawnili narażenie Skarbu Państwa na stratę sięgającą prawie 500 tys. zł. Oszustwo polegało na ewidencjonowaniu faktur z zaniżonymi przychodami z najmu lokali. 34 zarzuty w tej sprawie usłyszała 57-letnia kobieta.

Na trop oszustwa wpadli w kwietniu 2018 roku policjanci z wydziału kryminalnego ropczyckiej komendy. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że jedna z firm działających m.in. na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego w zakresie wynajmu nieruchomości, może posługiwać się fikcyjnymi fakturami, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Przestępstwa miały być popełnione przez osobę, która była odpowiedzialna za wystawianie faktur VAT.

W wyniku podjętych działań ujawniono szereg nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych podatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Przestępczy proceder polegał na ewidencjonowaniu faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji finansowych. Takie działania w konsekwencji spowodowały zaniżanie wysokości zobowiązań podatkowych na kwotę prawie 500 tys. zł.

W tej sprawie prokurator przedstawił 57-letniej mieszkance powiatu ropczycko-sędziszowskiego łącznie 34 zarzuty, w tym m.in poświadczenia nieprawdy, jak również naruszeń przepisów kodeksu karno-skarbowego.

źr. KPP Ropczyce